KRAJ AVGUSTA je VRHUNAC CVJETANjA ambrozije: Na koji način da se zaštitimo? :: Semberija INFO ::

 

KRAJ AVGUSTA je VRHUNAC CVJETANjA ambrozije: Na koji način da se zaštitimo?


Mnogi sugrađani kraj ljeta dočekuju suznih očiju, začepljenog nosa, s kijanjem i s kašljem. Kažu, to im se ne dešava samo ove godine. Nije riječ o prehladi, nego o alergiji na ambroziju koja cvjeta od jula do septembra, a vrhunac cvjetanja najčešće je krajem avgusta. Za osobe sklone alergijama predaha nema. Simptome rinitisa, sinusitisa i konjuktivitisa ljekarima su opet počeli da prijavljuju mnogi građani. Ovaj put glavni krivac za njihovo stanje je ambrozija, opaka biljka lijepog imena, koja uzrokuje probleme sve većem broju stanovnika sa našeg područja. 
 
Ljekari upozoravaju da nije pametno ignorisati simptome alergije na ambroziju, jer, ne samo da će svake godine biti sve jača, već se riskiraju i ozbiljniji zdravstveni problemi, pogotovo ako osoba pored alergije boluje od još neke bolesti. Ono što razlikuje alergijsku reakciju od nekih virusnih infekcija, koje su vrlo slične alergijskim reakcijama, jeste to što izostaje malaksalost i povišena temperatura, pogotovo ako se pojavi u ovom periodu godine, praćena curenjem iz nosa, kijanjem, suvim nadražajnim  kašljanjem, zatim suzenjem iz očiju, možemo sa sigurnošću da kažemo da je riječ o alergiji na ambroziju. Inače, kako pojašnjavaju ljekari, sve alergije, pa i ova na ambroziju, uzrokuje činjenica da se organizam jako bori protiv sasvim bezazlene materije-polena, koji ispušta cvatuća ambrozija. Problem je tim veći jer je riječ o biljci koja je veoma raširena i otporna.

Osobama koje znaju da su alergične, savjetuje se da  mjesec dana prije nego  što osjete prve simptome u sezoni, posjete svog porodičnog ljekara da im propiše antihistaminike. Inače, u apotekama sad imaju nove generacije antihistaminika, a  liječenje traje oko dva mjeseca, dok ne prođe krizni period.
 
Prepoznajte napast

Ambrozija je jednogodišnja biljka visoka od 20 centimetara do dva metra. Stablo je uspravno, razgranato u gornjem dijelu, sa listovima jajolikog oblika, posutim dlačicama, jako izrezanim, sa uskim režnjevima. Cvjetovi su raspoređeni u grozdove na vrhu stabljike i po granama, žućkaste boje. Poznata je kao Klausova trava, limundžik i fazanuša, a izgledom podsjeća na žbun. Niče od sredine aprila, a počinje da cvjeta od sredine jula pa do prvih mrazeva, sa najvećom produkcijom polena u avgustu i septembru. Daje od 25.000 do 150.000 sjemenki koje zadržavaju klijavost i do 40 godina. Ambrozija je najpoznatija i najopasnija alergena biljka na svijetu. Njen polen je uzročnik 50-60 odsto svih polenskih alergija. Ambrozija je korov koji raste u zapuštenim baštama i dvorištima, između redova u njivama, kraj puteva i na međama.

Eliminisanjem otvorenih golih površina ambroziji se oduzima glavno stanište. Ukoliko bi ivice puteva,  kanala i drugih zemljišnih površina pokrivala košena, gusta trava, ova neugodna biljka bi velikim dijelom bila uklonjena. Najjednostavniji način da se riješimo ambrozije jeste da je sa korijenom iščupamo iz zemlje.

Semberija info - M. Rešidović