Izbori u SAD: Počelo glasanje, objavljeni prvi rezultati
Demokratski kandidat za predsjednika SAD Kamala Haris i republikanski kandidat Donald Tramp izjednačeni su sa po tri glasa u malom gradu Diksvil Noč u Nju Hempširu, prvom mjestu koje je glasalo i iz kojeg su objavljeni rezultati.
Naselje, smješteno uz granicu SAD-a i Kanade na sjevernom dijelu Nju Hempširu, otvorilo je i zatvorilo biračko mjesto odmah nakon ponoći po lokalnom vremenu u tradiciji koja datira iz 1960. Učestvovala su četiri republikanca i dva glasača koja nisu pripadnici stranaka.
Iako Diksvil Noč ne može uvijek predvidjeti konačnog pobjednika, ili čak izbor države, njegovo glasanje, uprkos smanjenju stanovništva, uspješna je priča za lokalne vođe.
Po tradiciji, svi birači s pravom glasa okupljaju se u sada uspavanom hotelu Balsams u Diksvil Noč kako bi tajno glasali nakon što se biračka mjesta otvore u ponoć. Nakon svakog glasanja, glasovi se zbrajaju i rezultati objavljuju, satima prije bilo kojeg drugog mjesta, što ga čini odredištem za nacionalne izvještače, kojih je često više od glasača.
Les Oten, jedan od gradskih glasača i vodeći razvojni program za Balsams, nazvao je rano objavljivanje rezultata "lekcijom građanskog prava za zemlju", dodajući da "ako možemo pomoći ljudima da izađu i shvate da je glasanje važan dio njihovih prava kao američkih građana, to je možda ključ onoga što radimo".
Oten je rekao da očekuje početak projekta obnove sljedećeg ljeta. U međuvremenu, rekao je, "sve dok smo ovdje i vlasnici smo imovine i imamo, znate, svoju četkicu za zube u našim kupatilima, mogli bismo iskoristiti svoje pravo glasa".
Glasači Diksvil Noča podržali su demokratskog kandidata na posljednjim i pretposljednjim predsjedničkim izborima, pri čemu je opština 2020. jednoglasno dala pet glasova za predsjednika Džoa Bajdena, a Hilari Klinton 2016. osvojila je četiri od sedam glasova — dva su pripala Trampu, a jedan libertarijanskom kandidatu Gariju Džonsonu.
Za pobjedu na izborima biće potrebno barem 270 glasova elektora, a najvažnije će biti glasanje u državama Arizoni, Džordžiji, Mičigenu, Nevadi, Sjevernoj Karolini, Pensilvaniji i Viskonsinu.
Prema pisanju američkih medija i izjavama zvaničnika, očekuju se prilično neizvjesni izbori, a u anketama se daju jednake šanse i Trampu i Herisovoj.
Kandidati su juče održali posljednje mitinge u okviru predizborne kampanje.
Bi-Bi-Si piše da se pobjednik na izborima ponekad proglasi kasno u izbornoj noći ili rano ujutru sljedećeg dana. Međutim, ovaj put se očekuju zaista neizvjesni izbori u brojnim saveznim državama SAD, što bi moglo da znači da će mediji duže čekati prije nego što na osnovu izlaznih anketa prognoziraju ko je pobijedio.
Minimalna razlika u glasovima mogla bi da znači i ponovno prebrojavanje glasova, kao što je to ponekad slučaj u Pensilvaniji, gdje se ponovo broje glasovi ukoliko razlika bude pola procenta. Margina 2020. godine bila je tek nešto iznad 1,1 odsto.
Nakon prethodnih izbora, koji su održani 3. novembra 2020. godine, televizijske mreže u SAD proglasile su pobjedu Džozefa Bajdena četiri dana kasnije, dok su 2000. godine izbori održani 7. novembra, a rezultati saopšteni 12. decembra, zbog neizvjesnog glasanja u Floridi.
(Glas Srpske)