MIHAJLO ROŽIĆ, DIREKTOR SEVOI GRUPE, ZA ,,SEMBERSKE’’: FUK utvrđuje pravila igre :: Semberija INFO ::

 

MIHAJLO ROŽIĆ, DIREKTOR SEVOI GRUPE, ZA ,,SEMBERSKE’’: FUK utvrđuje pravila igre


Za „Semberske novine“ govori Mihajlo Rožić koji pojašnjava procedure postepenih prilagođavanja pravilima Evropske unije u djelovanju lokalnih vlasti i privrednih duštava, kao i šta je to SEVOI grupa.
 

 
Možete li nam predstaviti SEVOI grupu? Koji je primarni zadatak djelovanja, te koji su ciljevi Grupe u narednom periodu?
-„Sevoi grupa“ Banjaluka je dio „Sevoi grupacije“ koja posluje na području četiri države (BiH, Srbija, Crna Gora i Hrvatska) i već 15 godina se bavi problematikom unutrašnje organizacije lokalne uprave u smislu pomoći jedinicama lokalne uprave da zadovolje zakonske propise koje pred njih stavljaju viši organi vlasti, kao uslov pristupanja EU. Sevoi je počeo aktivnosti prije ulaska Hrvatske u EU, te je tokom tog procesa stekao bogato iskustvo u implementaciji Finansijskog upravljanja i kontrole, strateškog planiranja, kao uslova za korištenje predpristupnih fondova u zemljama okruženja, te strategije upravljanja imovinom sa izradom Registra imovine. Izdali smo nekoliko knjiga koje su postale udžbenici za osobe koje su imenovane na funkcije koordinatora ili rukovodilaca FUK-a ili FMC-a, zavisno o zemlji o kojoj se radi. Tokom prethodnih 15 godina odškolovali smo više od 2.000 osoba koje su na funkcijama rukovodilaca projekata FUK-a ili njegovih derivata. Tokom tih 15 godina savjetnici Sevoi-a uradili su više od 500 projekata FUK-a raznih vrsta i složenosti, od vrtića do ministarstava.
 
Naše društvo je tranzicijsko društvo. Koliko SEVOI grupa pomaže/podstiče pozitivna kretanja u njemu?
-Sva tranzicijska društva muče skoro isti problemi. Najvažniji su problemi egzistencijalne prirode, dok drugu vrstu problema čine ustaljeni obrasci ponašanja sa otporom prema svemu novom. Ljudi često ne žele mijenjati ustaljene navike, a FUK je nešto što počiva na svijesti, savjesti i želji za napretkom zajednice. FUK utvrđuje pravila igre, a to na ovim našim prostorima nije baš prihvaćeno kao obrazac ponašanja. Na pitanje kako možemo pomoći u promjeni shvatanja kvaliteta funkcionisanja lokalne uprave, moram reći da se ponekad osjećam kao misionar koji najveći dio svojih predavanja pokušava animirati buduće rukovodioce FUK-a da svojim uticajem na ljude koji odlučuju, pokušaju uvesti princip FUK-a kao obrazac ponašanja i ukazati im na sve koristi od novog načina i pristupa organizaciji jedinica lokalne samouprave. Nije lako, ali pomaka ima.
 
Koliki je značaj finansijskog upravljanja i kontrole u preduzećima u BiH? Koji su pravni, a koji finansijski benefiti po preduzeća?
-U ovom trenutku najveći pomak je učinjen u jedinicama lokalne samouprave. Sljedeći korak je da jedinice lokalne samouprave počnu zahtijevati od svojih budžetskih i vanbudžetskih korisnika da i oni učine isto. Naša iskustva kažu da, za sada, sve zavisi od nivoa rukovodilaca organizacija i njihove želje da to uvedu. Što se tiče koristi, ona je nemjerljiva, jer FUK uvodi pravila igre za sve igrače kroz jasno definisane procese i procedure, definisane odgovornosti u aktivnostima i definisanje rizika u procesima sa njihovom obradom i mjerama otklanjanja. Uvođenjem FUK-a prestaje se voditi organizacija, kako narod kaže, napamet ili po instinktu, već svaka odluka ima uporište u nečem propisanom sa definisanim odgovornostima. FUK je, prije svega, upravljački alat koji daje sistematizaciju radnih mjesta ne po tome šta ko radi, već po tome za što je ko odgovoran.
 
U procesu usvajanja novih znanja u ovoj oblasti koje usluge, odnosno podršku privrednicima pruža SEVOI grupa?
-„Sevoi grupa“ ima u svom programu 15-tak proizvoda, ali ovog časa mislim da su u BiH dva najpotrebnija. Prvi je FUK, iz razloga koje smo ranije naveli. Drugi se tiče stvaranja Registra imovine, kao osnove bilo kakvog upravljanja organizacijom, te izrade Strategije upravljanja imovinom. Naime, svi mi u marku znamo čega smo privatno vlasnici, a zamislite da rukovodioci Jedinica lokalne samouprave, uglavnom, nemaju pojma šta je sve u vlasnštvu opštine ili grada, a kamoli koji status ima ta imovina, koliko vrijedi, ima li tereta... Ono malo podataka koje neko i ima, uglavnom, se svodi na računovodstvene podatke za potrebe knjigovodstva, a očekuje se da svaka jedinica imovine bude obrađena bar na 20-tak karakteristika, što bi trebalo da bude osnova za donošenje odluka o sudbini imovine. Tokom zadnjih pet godina razvijali smo softversku aplikaciju koja udovoljava, upravo, ovim zahtjevima, a u zadnje tri godine u Hrvatskoj smo završili 158 Registara imovine, od onih sa nekoliko jedinica imovine do najvećeg sa 158.000 jedinica imovine u aplikaciji koja je upravljački alat. Ovom prilikom pozivam sve koji žele dovesti u red svoju imovinu da nam se obrate, pa ćemo im sve prezentovati, bez ikakvih troškova.
 

Semberske novine - Semberija info