ZA SRPSKU NEPRIHVATLjIV ARANŽMAN MMF-A USLOVLjEN POLITIČKIM ZAHTJEVIMA :: Semberija INFO ::

 

ZA SRPSKU NEPRIHVATLjIV ARANŽMAN MMF-A USLOVLjEN POLITIČKIM ZAHTJEVIMA


Sjednica Fiskalnog savjeta BiH, na kojoj se usaglašava Pismo namjere o novom kreditnom aranžmanu sa MMF-om, vrijednim 1,5 milijardi maraka, biće nastavljena sutra.

Sjednica je juče prekinuta jer je za Srpsku neprihvatljiv aranžman uslovljen političkim zahtjevima koji podrazumijevaju prenos nadležnosti sa Srpske na institucije BiH.

Tri zahtjeva za Srpsku nisu prihvatljiva.

Preuzimanje registra računa fizičkih lica na Centralnu banku BiH i formiranje regulatornog tijela za sertifikovane potpise jer nisu u skladu sa Ustavom, prenose nadležnost sa Srpske na BiH.

Treći zahtjev, formiranje Fonda za finansijsku stabilnost banaka nije prihvatljiv, jer Agencija za osiguranje depozita nema zakonski osnov da bude nadležna nad Fondom, a i prijedlog da fond u prvo vrijeme finasiraju entiteti a koriste ga komercijalne banke -nije prihvatljiv.

- Mi očekujemo odgovor MMF-a na naše primjedbe. Ako naše primjedbe budu prihvaćene, mi možemo potpisati aranžman sa MMF-om. Ako se ne budu mogle prihvatiti naše primjedbe, a pogotovo one koje se odnose na prenos nadležnosti, nećemo potpisati - izjavila je ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović.

Nismo navikli da od MMF-a dobijamo zahtjeve koji podrazumijevaju neustavno postupanje, poručuje predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović iznenađena što je za MMF prihvatljiva varijanta sa nivoa BiH koja zadire u ustavne tokove.

Reforme jesu nužnost i mi ih provodiimo, sa i bez MMF-a.

- Ja sam godinama zajedno sa tadašnjim ministrom finsija, sada predsjedavajućim Savjeta ministara, vodila pregovore i razgovore sa MMF. Moram reći da nismo nailazili na tako drastične situacije. Bilo je teških pregovora, ali nikada i političkih uslovljavanja na ovaj način koncipiranih. Ako nema dogovora, nema dogovora, nije do nas - rekla je Cvijanović.

U pismu namjere stoji i da BiH treba usvojiti budžet, što se za ministra finasija i trezora u Savjetu ministara Vjekoslava Bevandu i podrazumijeva.

Bevanda očekuje da će strategije upravljanja javnim finasijama biti usklađene sa ustavnim uređenjem.

- Država nema ni marke od MMF-a, to koriste entiteti. Nemam zamjerki. Ja očekujem dogovor jer entiteti trebaju novac. Nema teorije da ja to pismo namjere ni memorandum potpišem bez jasno utvrđenih kriterijuma raspodjele jer ne želim da budem dio cirkusa kao sa prošlim aranžmanom - istakao je Bevanda.

Sredstva od 36-mjesečnog proširenog aranžmana sa MMF-om u vrijednosti od oko 1,5 milijardi KM trebala bi biti usmjerena u sanaciju posljedica pandemije, prije svega u privredu.

No, iz Srpske poručuju da iako najpovoljniji, aranžman sa MMF-om neće prihvatiti po svaku cijenu.
 
(RTRS)