Bosna i Hercegovina :: Semberija INFO ::

 

25 GODINA DISKRIMINACIJE


Dvadeset peta godišnjica Dejtonskog mirovnog sporazuma stavila je u fokus ono što je postignuto u miru ali i urgentnu potrebu rješavanja anomalija poslijeratnog mirovnog uređenja. Te anomalije, koje su prihvaćene kada je prevashodna potreba bila da se okonča krvoproliće, sprečavaju Bosnu i Hercegovinu da ide naprijed, izjavio je danas visoki predstavnik Valentin Inzko.

On je rekao da je „apsolutni prioritet“ implementirati presudu Evropskog suda za ljudska prava od 22. decembra 2009. godine u predmetu Sejdić-Finci. Visoki predstavnik je rekao da se moraju implementirati i presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetima Zornić, Pilav i Šlaku, kao i u posljednjem predmetu Pudarić, kako bi se okončala diskriminacija građana BiH po osnovu njihove nacionalne pripadnosti ili prebivališta.

„Poštivanje prava jednog građanina znači poštivanje prava svih građana”, rekao je visoki predstavnik, dodavši da je to „osnovni postulat moderne demokratije“. On je rekao da građani BiH „ne žele diskriminaciju. Oni žele pravdu; oni žele sigurnost; oni žele slobodu od korupcije i straha“, te je dodao da će u 2021. godini „građani nastaviti zahtijevati ove stvari - pitanje je hoće li bh. politički lideri i dalje pronalaziti izgovore za njihovo uskraćivanje. Vjerujem da su mnogi politički lideri shvatili da je vrijeme za promjene. Vrijeme je da se građanima Bosne i Hercegovine pruži ono što s pravom zahtijevaju. To znači poštivanje temeljnih prava građana; to znači slijediti zakone, provoditi zakone, poštivati zakone.“

„Nije stvar samo u provođenju sudskih presuda i provođenju međunarodnih obaveza BiH - iako je to suština“, rekao je visoki predstavnik. „Radi se o zaštiti prava svih građana BiH i uklanjanju diskriminacije njenih građana. Radi se također o poštivanju jednog od najstarijih načela civilizacije, jednakosti. Ovo mora biti glavni prioritet izabranih predstavnika. Godina 2021. predstavlja stvarnu priliku da se približimo cilju, a to je da Bosna i Hercegovina postane dom svih svojih građana i građanki, jednakih na cijelom teritoriju BiH, bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili mjesto prebivališta - a provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava će biti veliki korak u tom pravcu.“

OHR