Amfiteatri visokoškolskih ustanova u Srpskoj otvaraju vrata studentima
BANjALUKA - Ni treći upisni rok nije uspio popuniti sva mjesta na javnim univerzitetima u Srpskoj koji sutra otvaraju vrata studentima, među kojima će u amfiteatre, prvi put, kročiti nešto više od 3.000 brucoša.
Tim povodom na fakultetima javnih univerziteta u Srpskoj i Akademiji umjetnosti u Banjaluci biće organizovan prvi akademski čas za sve studente prve godine prvog ciklusa studija, kojima će dobrodošlicu poželjeti dekani i profesori.
Portparol Univerziteta u Banjaluci Dario Stanković istakao je za “Glas Srpske” da na fakultetima ove visokoobrazovne ustanove nastava, između ostalog, počinje za oko 2.000 studenata prve godine prvog ciklusa studija.
- Prvi dan visokog obrazovanja za sve brucoše počinje akademskim časom koji se organizuje na svim fakultetima. Tog dana studenti će od dekana i rukovodstava fakulteta dobiti sve važne informacije - kazao je Stanković.
Najveće interesovanje, istakao je on, brucoši su ove godine pokazali za Akademiju umjetnosti, Fakultet bezbjednosnih nauka, Medicinski fakultet te Arhitektonsko-građevinsko-geodetski, Pravni i Ekonomski fakultet.
- Budući studenti su, isto tako, rado birali i psihologiju na Filozofskom fakultetu, računarstvo i informatiku na Elektrotehničkom fakultetu te Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta - rekao je Stanković, dodajući da je važno istaći da ove godine i Rudarski i Pravni fakultet bilježe porast upisanih studenata u odnosu na godinu ranije.
Prorektor za nastavu na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Zoran Ljuboje kazao je da je sve spremno za početak nove akademske godine i u visokoškolskoj ustanovi.
- Upisni rok se završava danas, tako da nemamo precizne podatke za koliko tačno brucoša nastava sutra počinje, ali je evidentno da ćemo sada u odnosu na lani imati i do 20 odsto više studenata, koji prvi put upisuju prvu godinu - kazao je Ljuboje.
Dodao je da se ove godine mogu pohvaliti i sa većim brojem stranih studenata, koji nastavu prate na engleskom jeziku.
- U prva dva roka upisano je 1.030 brucoša koji će nastavu slušati na srpskom jeziku i to je za nekih 12 odsto više nego lani - rekao je Ljuboje.
S nestrpljenjem početak akademske godine očekuje i dekan Filološkog fakulteta u Banjaluci Biljana Babić, koja kaže da su na njihovu radost ove godine upisana 94 brucoša.
- To je za naš fakultet odlična upisna kvota. Ono što me posebno raduje jeste to što je u sva tri upisna roka bilo zainteresovanih za sve studijske programe našeg fakulteta, što znači da interesovanje za jezike, književnost i kulturu u Srpskoj i dalje postoji - istakla je Babićeva, dodajući da će za brucoše sutra na fakultetu organizovati svečani prijem.
Da je sve spremno za početak nove akademske godine potvrdio je i dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo. Prema njegovim riječima, u prvu godinu upisano je sedamdesetak brucoša, što baš i nije, kako kaže, za pohvalu.
- Nismo zadovoljni brojem upisanih brucoša, jer znamo da možemo više - kazao je Đogo, podsjećajući da je na interesovanja za studije na domaćim fakultetima uticalo više faktora.
SEMESTAR
Dario Stanković je podsjetio da upis zimskog semestra u akademskoj 2024/2025. za studente viših godina studija svih ciklusa traje od 1. do 11. oktobra ove godine.
- Za sve godine studija nastava u zimskom semestru trajaće do 17. januara iduće godine, nakon čega je do polovine februara planiran ispitni rok - rekao je Stanković.
Zaustavljen pad
Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Repblike Srpske Željko Budimir poželio je uspješan početak nove akademske godine svim studentima, posebno brucošima, ističući da je zaustavljen pad u broju upisanih studenata koji je bio evidentan posljednjih 10 godina.
-U prva dva roka na Univerzitetu u Banjaluci upisano je 1.930 studenata, a imamo još treći upisni rok, dok je na Univerzitetu Istočnom Sarajevu upisano 1.128 studenata i imaćemo još određen broj studenata u trećem upisnom roku -, rekao je Budimir za RTRS.
Budimir je naglasio da nije dobro da ozbiljan pad bilježe određeni studijski programi, poput nastavničkih studijskih programa, prvenstveno srpskog jezika, ali i fundamentalnih nauka hemije, biologije, matematike i fizike.
-Dobar odziv je na fakultetima poput medicinskog, a na ekonomskom i pravnom bilježimo blagi rast broja upisanih studenata. Fakultet bezbjednosnih nauka u Banjaluci tredicionalno je upisao veliki broj studenata, za razliku od Prirodno-matematičkog fakulteta - napomenuo je Budimir.
Budimir je naglasio da je u ovom trenutku srpski jezik jako kompleksno pitanje, te će biti potrebno tražiti rješenje u širem društvenom kontekstu, naglasivši da je srpski jezik najvažniji zadatak svih nadležnih u ovom trenutku.
On je podsjetio da Republika Srpska i u ovim zahtjevnim finansijskim vremenima nastoji ulagati u visoko obrazovanje, te je dodao da je samo u posljednje tri godine uloženo 43 miliona KM, dok je studiranje u Republici Srpskoj besplatno, kao i smještaj za redovne studente.
Izvor: Glas Srpske