PAZITE, HEPATITIS JE TIHI UBICA :: Semberija INFO ::

 

PAZITE, HEPATITIS JE TIHI UBICA


Svjetski dan hepatitisa obilježava se svake godine 28. jula kako bi se povećala svijest o virusnom hepatitisu, upali jetre koja uzayiva niz zdravstvenih problema, uključujući rak jetre, ističu iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
 
 Postoji pet glavnih sojeva virusa hepatitisa - A, B, C, D i E. Zajedno, hepatitis B i C su najčešći uzroci smrti, a 1,4 miliona života se izgubi svake godine. Usred pandemije kovida 19, virusni hepatitis i dalje oduzima hiljade života svakog dana.
 
Ovogodišnja globalna tema je ,,Budućnost bez hepatitisa", s jakim naglaskom na prevenciju hepatitisa B kod majki i novorođenčadi. Danas će Svjetska zdravstvena organizacija objaviti nove preporuke o sprečavanju prenošenja virusa s majke na dijete. HBV se može spriječiti među novorođenčadima primjenom sigurne i djelotvorne vakcine.
 
 Svake se godine, na globalnom nivou, u cijelom svijetu 28. juli se obilježava kao Svjetski dan hepatitisa. Datum je određen na dan rođenja američkog naučnika Berija Blumberga 1925. godine, dobitnika Nobelove nagrade za medicinu iz 1976. godine, zaslužnog za otkrivanje hepatitis B virusa i razvoj vakcine protiv njega.
 
Aktivnosti koje pridonose eliminaciji hepatitisa su podizanje svijesti stanovništva, edukacija i informisanje, testiranje i pravovremeno dijagnostikovanje, liječenje, ciljane prevencije koje se odnose na rutinsko vakcinisanje protiv hepatitisa B, osiguranje kvalitete krvi i krvnih derivata u sistemu zdravstvene zaštite, te prevencija rizičnog korištenja droga.
WHO poziva sve zemlje da zajedno rade na uklanjanju virusnog hepatitisa kao prijetnje javnom zdravlju do 2030. godine. Sva novorođena djeca trebaju se vakcinisati protiv hepatitisa B nakon rođenja, nakon čega slijede najmanje dvije dodatne doze. Sve trudnice trebaju se rutinski testirati na hepatitis B, HIV i sifilis i po potrebi se liječiti.
 
Svako bi trebao imati pristup uslugama sprečavanja, testiranja i liječenja hepatitisa, uključujući ljude koji ubrizgavaju drogu, ljude u zatvorima, migrante i drugu pogođenu populaciju. Pravovremenim testiranjem i liječenjem virusnog hepatitisa može spriječiti rak jetre i druge teške bolesti jetre. Usluge prevencije i brige za hepatitis - poput imunizacije novorođenčadi, usluge smanjenja štete i kontinuirano liječenje hroničnog hepatitisa B - ključne su čak i tokom pandemije.
 
Virusni hepatitis je osmi najveći svjetski ubica, više nego što ih umre od HIV-a, tuberkuloze ili malarije. Hepatitis je virusna upala jetre koja dovodi do oštećenja ili uništenja njenih ćelija (hepatocita). Svi hepatitisi se razlikuju po načinima prenosa, dužini inkubacije, težini bolesti, mogućnosti prelaska u hroničnu upalu, tj. hronični hepatitis i razvoju teških komplikacija kao što su ciroza jetre i karcinom jetre.
 
Hepatitis A je zarazna bolest koja se prenosi, uglavnom, putem konzumacije hrane ili pitke vode koja je zatrovana fekalijama zaražene osobe. Poznata je pod imenima „zarazna žutica“ ili „bolest prljavih ruku“. Bolest se sprečava higijenskim mjerama (pranje ruku, osiguravanje zdravstveno ispravne vode, pravilna termička obrada hrane), te vakcinisanjem protiv hepatitisa A.
 
Hepatitis B i C nazivaju se i ,,tihim ubicama” – simptomi su vrlo često blagi ili neprepoznatljivi, a bolest može preći u hronični oblik s ozbiljnim komplikacijama i razvojem ciroze i karcinoma jetre ukoliko se na vrijeme ne prepozna i ne liječi. Procjenjuje se da svaki dvanaesti stanovnik Zemlje ima hronični hepatitis B ili C. Vakcina protiv hepatitisa B postoji! Vakcina protiv hepatitisa C ne postoji, ali hepatitis C se može izliječiti!
 
Hepatitis B se prenosi kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tečnostima zaražene osobe. Može se prenijeti s majke na dijete tokom porodjaja. Za sprečavanje zaraze hepatitisom B je važno vakcinisanje, te zdravstveno prosvjećivanje opšte populacije o sprečavanju polnog prenosa, sprečavanju prenosa virusa zaraženim priborom za intravensko ubrizgavanje droga, korištenju sterilnih instrumenata i jednokratnog sterilnog materijala pri raznim medicinskim zahvatima, navode stručnjaci Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.