Katolici danas slave Uskrs, najveći i najstariji kršćanski blagdan, uskršnje mise održane širom Bosne i Hercegovine :: Semberija INFO ::

 

Katolici danas slave Uskrs, najveći i najstariji kršćanski blagdan, uskršnje mise održane širom Bosne i Hercegovine


Katolici širom svijeta danas proslavljaju svoj najveći, najstariji i najznačajniji blagdan - Uskrs. Uskrsnu misu u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu, kojoj su prisustvovali brojni vjernici, predslavio je vrhbosanski nadbiskup i metropolita mons. Tomo Vukšić.

Uskrs je svetkovina nade i odgovor na čovjekovu prirodnu želju za životom koja je najiskonskija nada čovjeka. On je blagdan života s porukom da život nema kraja, rečeno je tokom uskrsne mise služene u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu.

Vukšić je u poruci kazao kako je Uskrs svetkovina s kojom se kršćani sa zahvalnošću sjećaju događaja Isusova uskrsnuća.

Dodao je kako je Uskrs za kršćane blagdan nade i izvor njihove radosti.

Nadbiskup Vukšić: Uskrs je svetkovina nade i odgovor na čovjekovu želju za životom

"Uskrs je blagdan nade za sve ostale plemenite i dobre ljude, pa i za one loše koji će naći snage i načina odvratiti se od svog zla puta. U čovjekovoj naravi ništa nije tako jako kao želja za životom i ni u čemu čovjek nije tako snažan i uporan kao u odbrani svoga života. Dapače, u istoj čovjekovoj naravi ugrađena je želja da smrt ne bude kraj", rekao je Vukšić.

Istakao je kako je to prirodan osjećaj i želja koji prethode svakom religioznom uvjerenju.

"U čovjeku se sve buni protiv pomisli da je smrt kraj", rekao je Vukšić.

Dodao je kako svetkovina Uskrsa sjećanje je na dogđaj Isusovog uskrsnuća, koje je temelj kršćanske vjere.

"Uskrs je svetkovina nade i odgovor na čovjekovu prirodnu želju za životom, koja je najiskonskija nada čovjeka. On je blagdan života s porukom da život nema kraja", rekao je Vukšić.

On je naglasio kako je druga velika poruka uskrslog Krista - mir.

"Mir u pravdi i ljubavi, kršćanska je vizija društvenoga mira", istakao je Vukšić.

Dodao je kako je mir pretpostavka i važno sredstvo sreće na zemlji te da je Uskrs blagdan koji u vjernicima budi snažan osjećaj zahvalnost, iako čovjek često zaboravi biti zahvalan za blagodati koje su mu date.

Na kraju je govorio o putu kojim čovjek ide tokom svog života, a na kojem se susreće s mnogim poteškoćama i izazovima zbog čega mu je u njihovom savladavanju potrebna pomoć drugih, ali i njegova pomoć drugima.

Uskršnje mise održane širom Bosne i Hercegovine


Uskršnju misu u Katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru predvodio je biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić. Mostarski biskup istakao je kako ljudi često žive kao da smrt ne postoji, a da je uskrsnuće beskorisno, naglasivši kako je uskrsnuće Isusa Krista "tačka svim našim neizvjesnostima".

Poručio je kako je uskrsnuće Gospodina Isusa Krista tačka svim našim neizvjesnostima.

Danas, kako je kazao, vapimo Bogu da djeluje odlučno kako bi uništio ono što je ostalo od moći smrti.

"Danas suočeni s ratom, ekonomskom nesigurnošću, nepravdom, tamom grijeha, gubitkom i smrću najmilijih vapimo Bogu da djeluje brzo i odlučno kako bi uništio ono što je ostalo od moći smrti, ali Bog strpljivo čeka nudeći svaku priliku da protivnici Kristova Evanđelja dođu k sebi i prigrle putove Božjega kraljevstva. I mi moramo čekati, ali ne pasivno, pozvani smo svojim riječima i djelima hrabro svjedočiti Božju uskrsnu pobjedu nad smrću jer svjetlo je pobijedilo tamu, istina laž, ljubav mržnju, milost je pobijedila grijeh. U Božjem novom poretku nevolja, bolest, smrt, grijeh i nasilje više neće vladati. Zamijenit će ih radost, mir, nada, istina i ljubav", poručio je biskup Palić.

Uz prustvo velikog broja vjernika, u Katedrali Svetog Bonaventure u Banjaluci služena je uskršnja misa, koju je predvodio biskup banjalučki Franjo Komarica. 

Monsinjor Komarica je poručio da je zadaća čovjeka širiti istinu i ljubav i pravednost među ljudima. Za katoličke vjernike Uskrs je praznik nad praznicima, koji nosi poruku mira među ljudima i okuplja porodicu.

Centralna uskršnja misa za tuzlansku župu služena je u crkvi sv.Petra i Pavla u Tuzli. Misu je služio gvardijan Franjevačkog samostana fra Željko Nikolić, koji je u svojoj poruci vjernicima istakao obilježja Uskrsa kao praznika radosti, mira i blagoslova.

Uskrs je svetom misom obilježen i u Bihaću, u crkvi Sv. Ante Padovanskog, gdje je prisustvovao veliki broj vjernika. Misu je predvodio Ivan Tučić.

U svim crkvama pet zeničkih župa dočekan je najveći katolički blagdan. Uskršnju misu u župi Svetog Ilije u Zenici predvodio je župni vikar Antolović.

On je poručio vjernicima kako su "muka, smrt i uskrsnuće Isusa Krista središte iz kojeg je i nastalo kršćanstvo, te da je Gospod za Uskrs kroz misteriozna velika vrata koja se zovu smrt, spasio čovječanstvo te im pokazao put u vječni život i ljubav".

Katolici, luteranci i anglikanci danas obilježavaju Uskrs, dan koji predstavlja okosnicu i temelj kršćanske vjere, odnosno uskrsnuće Isusa Krista.

Kršćani vjeruju da je ovaj čin trenutak rađanja religije koju danas slijedi 2,3 milijarde ljudi.

Prema vjerovanju, Isus Krist je osuđen u četvrtak, razapet na krstu u petak, a u nedjelju je uskrsnuo. Stoga, iako se Uskrs uvijek obilježava u nedjelju, on gotovo svake godine pada na drugi datum zbog specifičnog pravila.

Naime, Uskrs pada na prvu sedmicu poslije prvog proljetnog punog mjeseca na dan proljetnog ekvinocija ili poslije tog datuma.

Proslavi Uskrsa prethodio je post, a Uskrs se po običaju proslavlja u crkvama uz molitve i svete mise.


BHRT