Đorđe Glišić, master inženjer poljoprivrede savjetuje: Poljoprivrednici pazite, kiša pogoduje razvoju bolesti biljaka :: Semberija INFO ::

 

Đorđe Glišić, master inženjer poljoprivrede savjetuje: Poljoprivrednici pazite, kiša pogoduje razvoju bolesti biljaka


Đorđe Glišić, master inženjer poljoprivrede, viši stručni saradnik u Resoru za pružanje stručnih usluga pri Ministarstvu poljoprivrede RS, kaže da se pšenica u Semberiji trenutno nalazi u fazi klasanja, te da poljoprivrednici u narednom periodu treba posebnu pažnju da obrate na zaštitu usjeva od biljnih bolesti, prvenstveno od fuzarioze klasa pšenice.
 
Najavljene padavine, kao i prognozirane temperature, mogu stvoriti izuzetno povoljne uslove za razvoj biljnih bolesti. To za posljedicu može imati smanjenje prinosa čak i do 50 odsto. Fuzarioza klasa je ekonomski najznačajnija bolest pšenice koju prouzrokuju gljive iz roda ,,fuzarium”. U našim područjima javlja se redovno, svake godine, manjim ili većim intenzitetom, zavisno od vremenskih uslova. Usljed jakog intenziteta napada utiče, kako na smanjenje prinosa, tako i na pogoršanje kvaliteta pšenice. Gljive iz roda ,,fuzarium” su, inače, karakteristične po tome što proizvode mikotoksine i zbog toga takva pšenica nije dobra za ishranu ljudi i stoke”, upozorava ratare Đorđe Glišić.
 
On kaže da su zaražena zrna štura, nenalivena, smanjuju hektolitarsku težinu, te utiču i na pogoršanje kvaliteta. Od takvih zaraženih zrna ne može se dobiti brašno odgovarajućeg kvaliteta.
 
- Kada se govori o zaštiti, kritičan period za pojavu ove bolesti je faza cvjetanja, jer cvjetovi predstavljaju ulazna vrata za prodor patogena i za nastanak infekcije. Ukoliko u periodu cvjetanja nastupe vlažni uslovi, intenzitet napada će biti veći. U vlažnoj sredini bolesti se znatno brže razvijaju i napreduju, te je neophodno obaviti hemijski tretman koji uključuje primjenu preparata “fungicid” za suzbijanje gljivičnih oboljenja. Naša preporuka poljoprivrednicima jeste da tretman obavljaju na početku cvjetanja, onda kada pet do deset klasova izbaci prašnike. To znači, početkom cvjetanja to se radi preventivno, prije ostvarenja zaraze, jer kasniji tretmani neće imati zadovoljavajući efekat i ekonomski su neopravdani”.
 
Govoreći o sjetvi kukuruza, koja je već obavljena u Semberiji, Glišić kaže da su usjevi u fazi nicanja i razvijanja tri do četiri lista.
 
- U ovim fazama razvoja treba obratiti pažnju na zaštitu usjeva od korova. Drugi, takozvani tretman, obavlja se onda kada se kukuruz nalazi u fazi između trećeg i osmog lista, u zavisnosti od izbora preparata. Naravno, treba poznavati i korovsku floru na parceli. Zbog toga preporučujemo proizvođačima da prate razvoj kukuruza i da prate koji su korovi prisutni na njihovim parcelama. Dobro bi bilo da se konsultuju sa stručnjacima oko izbora preparata, da bi cjelokupnu korovsku floru suzbili, kako korovi ne bi predstavljali konkurenciju kukuruzu za prostor hraniva i kako bi se on nesmetano razvijao. Tek kasnije dolazi do pojave ,,crvenila” kukuruza, ali, to se sprečava poštovanjem plodoreda i uvođenjem treće kulture. Osim pšenice i kukuruza, poželjno je sijati i soju”, kaže na kraju za ,,Semberske novine’’ Đorđe Glišić, master inženjer poljoprivrede.

NA TERENU

Djelokrug Glišićevog rada je izlazak na teren, te pružanje savjeta i stručnih informacija poljoprivrednicima oko rješavanja određenih problema, vezanih za zaštitu bilja, pojavu biljnih bolesti, štetočina, korova i slično.

Semberske novine - Semberija info