SEMBERAC PO TREĆI PUT DONIO ZLATO SA ,,G TURNIRA’’ :: Semberija INFO ::

SEMBERAC PO TREĆI PUT DONIO ZLATO SA ,,G TURNIRA’’

Tekvondoista Žiko Simeunović, koji već 11 godina trenira u Klubu ,,Sokol'', osvojio je zlatnu medalju u Austriji na G turniru i tako potvrdio da je jedan od najperspektivnijih juniora u kategoriji do 73 kilograma.

Žiki Simeunoviću je ovo drugo zlato iz Austrije, a ukupno treće sa G turnira, na kojima se prikupljaju bodovi za kvalifikacije na Olimpijske igre.

-Prije jedanaest godina trener Aleksandar Beštić došao je u selo u kojem živim, Donju Bukovicu, i otvorio je podružnicu kluba ,,Sokol’’. Tu je trenirala većina djece iz moje okoline i roditelji su mi predložili da odem na trening. Tekvondo mi se odmah svidio i nastavio sam da treniram, a medalje i priznanja pokazuju da se trud isplatio'', rekao je Simeunović za ,,Semberske novine''.

On je naveo da je do sada osvojio 80 medalja - 52 zlatne, 14 srebrnih i 14 bronzanih.

-Tri puta zaredom proglašavan sam za najperspektivnijeg sportistu grada Bijeljina, a osim toga, izdvojio bih tri zlatne G medalje, dvije sa ,,Austrija open’’-a i treću pod nazivom ,,Galebov trofej’’. Višestruki sam prvak BiH i RS, a imam i tri balkanske medalje, od kojih je jedna srebrna, dvije bronzane'', istakao je Simeunović.

Govoreći o turniru u Austriji, Žiko je naglasio da je prošle godine u ovoj državi osvojio prvu zlatnu G medalju, a da je ove godine uspio da potvrdi svoj kvalitet.

-Pošto sam prošle godine osvojio turnir, ove sam bio slobodan u prvom kolu. U prvoj borbi sam dobio predstavnika Njemačke rezultatom 26:6, zatim učesnika iz Kazahstana rezultatom 12:5, a u trećoj borbi je trebalo da se sastanem sa tekvondoistom iz BiH, ali je on predao meč zbog povrede'', pojasnio je Simeunović, koji od naredne godine treba da se bori u kategoriji seniora.

Trener u Tekvondo klubu ,,Sokol'' Aleksandar Beštić dodao je da je Žiko u posljednje dvije godine nastupio na četiri G turnira, od kojih je tri osvojio, što dovoljno govori o njegovom kvalitetu i dugogodišnjoj saradnji koju su ostvarili.

-Takmičenje u Austriji, koje je održano 8. i 9. juna, okupilo je više od 1.100 takmičara iz cijelog svijeta. Žiko je dokazao da osim što ima odlične fizičke predispozicije, zna šta znači biti dobar, poslušan, vrijedan i spreman na odricanje. Tokom borbe, na takmičara utiču i spoljšnji i unutrašnji faktori, a vaš zadatak je da pronađete mir, budete strpljivi i iskoristite trenutak da pokažete sve što ste godinama učili'', rekao je Beštić.

Prema njegovim riječima, na takmičenjima u Evropi i svijetu često ima osjećaj da se sa svojom ekipom bori ne samo protiv drugog takmičara, nego protiv cijele nacije, jer osim sportskih barijera treba savladati i finansijske, kao i razlike u uređenosti sistema i različite mentalitete.

-U mnogim zemljama je sistem u oblasti sporta uređeniji nego kod nas. Dok mi putujemo tri dana autobusom do Grčke ili Turske, neki timovi na takmičenje dođu avionom, odmorni. Sa sobom vode doktora i psihologa, posebno za manje uzraste, a njihove uspjehe uvijek prati finansijska potpora. Mi sve ovo što sam nabrojao, nažalost, nemamo, ali imamo želju i upornost. Postoji japanska izreka - Ako izgubite ponos, niste izgubili ništa. Ako izgubite zdravlje, izgubili ste pola. Ako izgubite volju, izgubili ste sve. Mi volju imamo, a nadamo se da će vlast uticati na to da i sistem bude uređen, a uspjesi vrednovani na pravi način'', naveo je Beštić.

On je istakao da Žiko Simeunović još ove godine nastupa u kategoriji juniora, a da će se u 2020. pridružiti seniorskoj ekipi.

-U seniorskoj kategoriji biće teže jer na red dolaze profesionalniji borci, ali siguran sam da će se Žiko i tu snaći. Odlazak na G turnire u seniorskoj i juniorskoj kategoriji košta gotovo podjednako, ali da bi se osvojili bodovi za odlazak na Olimpijske igre, potrebno je da se posjeti što više navedenih turnira. Do sada je Žiko najveću pomoć imao od roditelja, kluba, i pojedinih sponzora, ali i vlast i Ministarstvo sporta moraju da ga isprate jer Žiko u svijetu predstavlja i svoj grad, Republiku, državu'', naglasio je Beštić.

On je dodao da Tekvondo klub ,,Sokol'' može da se pohvali sa desetine kvalitetnih takmičara, među kojima su i Slaven Sekulić, Jelena Spasojević, Đorđe Stevanović, Milijana Mijatović, sestre Tanasić, Andrea Simić i mnogi drugi.

Mladi tekvondoista Žiko Simeunović trenutno se priprema za Evropsko prvenstvo u Španiji koje se održava početkom oktobra, gdje će pokušati da realizuje sve ono što je sa trenerom i kolegama iz kluba usvajao proteklih jedanaest godina. Pripreme, koje inače traju od tri do šest mjeseci, podrazumijevaće fizičke vježbe, kombinacije i sparing, a Žiko se nada da će osamdeset i prvu medalju (zlatnu, svakako), u svoju kolekciju donijeti baš iz Španije.