Nedeljko Jović, direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu RS: Redovnost isplata i poslovanje u suficitu, uprkos pandemiji :: Semberija INFO ::

 

Nedeljko Jović, direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu RS: Redovnost isplata i poslovanje u suficitu, uprkos pandemiji


Za ,,Semberske novine’’ i portal "Semberija info" govori Nedeljko Jović, direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu RS: Redovnost isplata i poslovanje u suficitu, uprkos pandemiji  
 
Javni fond za dječiji zaštitu Republike Srpske je i u globalnoj krizi izazvanoj pandemijom korona virusa zadržao redovnost isplata svih prava korisnicima i nastavio trend poslovanja sa blagim suficitom’’, rekao je direktor Fonda Nedeljko Jović.
 
Podsjećajući da se od stupanja na snagu novog Zakona o dječijoj zaštiti prije dvije godine ušlo i u određene izmjene i dopune tog zakona, Jović je naglasio da je sve to imalo za cilj proširivanja prava dječije zaštite.

- Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti stupio je na snagu početkom 2020. godine, a suština izmjena ogleda se u četiri segmenta. Prvi segment, koji je u finansijskom pogledu i najveći, je refundacija naknade plate zaposlenim porodiljama u bruto iznosu. Znači, u potpunosti smo oslobodili poslodavce plaćanja svih obaveza koje su imali prije donošenja ovog zakona kada je bivalo da Fond dječije zaštite refundira neto platu“, navodi Nedeljko Jović, istakavši da na ovaj način poslodavci nemaju troškova u vezi s porodiljskim odsustvom zaposlenih radnica i nemaju više razloga da ih otpuštaju, što ranije nije bio rijedak slučaj.
 
Navodeći finansijske parametre, direktor Fonda  precizira da se za refundaciju plate od 2015. do 2020. godišnje izdvajalo od 21 do 28 miliona maraka, a u 2020-oj izdvojili su oko 58 miliona maraka, što je više nego udvostručen iznos. Ovim zakonom izmijenjen je i uslov za ostvarivanje prava na materinski dodatak, koji trenutno iznosi 405 maraka, za sve nezaposlene porodilje, bez obzira na raniji radni status. Ako je u vrijeme poroda porodilja nezaposlena i ima prebivalište u Republici Srpskoj  najmanje godinu dana prije rođenja djeteta može ostvariti ovo pravo.

- Materinski dodatak smo uveli prvog januara 2018. godine, a prvi uslov za njegovo ostvarivanje bio je da porodilja mora da bude nezaposlena u periodu od šest mjeseci prije rođenja djeteta. Ovim izmjenama i dopunama to je ukinuto, samo je bitno da je nezaposlena na dan rođenja djeteta. Time smo poboljšali uslov ostvarivanja prava na materinski dodatak, koji ostvaruje svaka nezaposlena majka u trajanju od 12 mjeseci, a za blizance, treće i svako naredno dijete u trajanju od 18 mjeseci“, pojašnjava Nedeljko Jović i naglašava da je izmjenama zakona ustanovljeno novo pravo, a to je novčana naknada roditelju-njegovatelju za dijete sa smetnjama u razvoju. Zakonom su precizno određeni smo uslovi za ostvarivanje ovog prava.

- To je potpuno novo pravo u oblasti dječije zaštite, odnosno naknade roditelju-njegovatelju koji brine o djetetu sa smetnjama u razvoju. Ovo je prvi put da roditeljima, čija djeca zbog bolesti ili razvojnih problema moraju imati danonoćnu njegu i pažnju, bude priznat ovaj status. Za sada roditelji njegovatelji dobijaju naknadu u visini od  25 odsto od najniže plate u RS. Naravno da to nije dovoljno, ali bitno je da su Vlada i resorno ministarstvo to prepoznali, a u narednom periodu vjerovatno će se iznos povećavati“, smatra Jović.
 
On je istakao da je prošle godine Fond za dječiju zaštitu ostvario izuzetne rezultate, a to potvrđuju kako finansijski pokazatelji, tako  i efikasnost u ostvarivanju prava korisnika.

- Izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti značajno su proširena prava korisnika, a izvršili smo i krucijalnu reorganizaciju sistema dječije zaštite. Izmjene smo spremno dočekali i omogućili ekspeditivnu primjenu novih zakonskih rješenja i ostvarivanje prava korisnicima“, rekao je Nedeljko Jović, istakavši da je tokom 2020. godine urađena reorganizacija Fonda kao institucije.

Tako Fond za dječiju zaštitu sada ima šest filijala, to su Bijeljina, Trebinje, Istočno Sarajevo, Banja Luka, Prijedor i Doboj. U sklopu tih filijala su poslovnice koje se nalaze u svakom gradu i svakoj opštini u Republici Srpskoj.
- Reorganizacijom Fonda kao institucije došli smo do jednoobraznijeg i jednostavnijeg postupanja“, kaže Jović. 
 
Prema njegovim riječima, rad Fonda u prošloj godini ne može se sagledati bez osvrta na pandemiju korona virusa, pri čemu se mogu pohvaliti odgovornim i brzim reagovanjem od samog početka epidemije u RS. 

- Važno je napomenuti da su sva prava iz oblasti dječije zaštite redovno isplaćivana i tokom ove situacije, od prvog do petog u mjesecu za prethodni mjesec, a refundacija naknade za plate porodiljama vršena je svakih sedam ili 10 dana, ne čekajući mjesečni obračun, kako bi poslodavcima pomoglo oko tekuće likvidnosti i zaštite radnih mjesta“, ističe Jović.

 Fond je, kroz svoj informacioni sistem, uspostavio rad zaposlenih od kuće da bi se smanjio broj osoba u poslovnim prostorijama i izbjegao rizik od zaraze. Imali su i par radnika zaraženih korona virusom, ali dobrom organizacijom postigli su da nisu trpili ni korisnici, ni posao.

- Prošla godina bila je uspješna, sva prava korisnicima su isplaćena, a po godišnjem finansijskom izvještaju, koji privodimo kraju, imaćemo i blagi suficit“, kaže Jović.
 
Besplatan vrtić za djecu sa smetnjama u razvoju i djecu bez roditeljskog staranja

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju iz jula 2020. godine određeno je da Fond za dječiju zaštitu vrši sufinansiranje boravka u predškolskim ustanovama djece sa smetnjama u razvoju i djece bez roditeljskog staranja.

- Djeca bez roditeljskog staranja i djeca sa smetnjama u razvoju od prvog septembra 2020. godine ostvaruju pravo na besplatno predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Nakon upisa ove djece, predškolske ustanove dostavljaju Ministarstvu prosvjete i kulture potrebnu dokumentaciju, Ministarstvo zatim nama dostavlja podatke, a mi iz naših sredstava isplaćujemo naknadu predškolskim ustanovama“, pojašnjava Nedeljko Jović, istakavši da je bilo važno stvoriti zakonske preduslove da se ovoj osjetljivoj kategoriji djece omogući besplatno pohađanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, jer je velikom broju ove djece uskraćeno stimulativno i povoljno okruženje za razvoj i učenje.    
 
Korona spriječila odlazak djece na more

Pandemija korona virusa je u 2020. godini ipak uticala na jedan segment poslovanja Fonda za dječiju zaštitu, a to je projekat ,,Socijalizacija djece Republike Srpske“. 

- Nažalost, prošle godine nismo uspjeli realizovati projekat ,,Socijalizacija djece RS“  koji je bez prekida trajao punih 18 godina. Ovaj projekat realizujemo od 2002. godine i do sada je obuhvatio preko 32 000 lica-djece i pratećeg osoblja iz svih gradova i opština RS. Radi se o djeci osjetljivih kategorija, prije svega o djeci iz socijalno ugroženih porodica-korisnicima prava iz socijalne i dječije zaštite, djeci iz višečlanih porodica, djeci iz boračke populacije, djeci sa smetnjama u razvoju i hroničnim zdravstvenim stanjima, ali i posebno nadarenoj djeci. Različitost i raznovrsnost su najveće vrijednosti ovog projekta i u službi su ostvarenja projektnih ciljeva kao što su razvijanje empatije, podrška vršnjačkom druženju i integraciji, te socijalizaciji djece u svakom smislu“, pojašnjava Nedeljko Jović, izražavajući nadu da će se  epidemiološka situacija, sada kad je počelo i vakcinisanje stanovništva, uskoro smiriti, te da će ovog ljeta moći da realizuju projekat.

- Nismo još 100 odsto sigurni, ali sve su pretpostavke da će projekat biti realizovan. Sve ono što je urađeno u 2020. godini prebačeno je odlukom Vlade RS u 2021. godinu“, kaže Jović, naglasivši da projekat prošle godine nije mogao biti realizovan, jer, prije svega ,se mislilo na bezbjednost i zdravlje djece i osoblja.

Semberske novine - Semberija info