PORAJMOS- GENOCID ,,ISTRGNUT“ IZ ISTORIJE :: Semberija INFO ::

 

PORAJMOS- GENOCID ,,ISTRGNUT“ IZ ISTORIJE


U cilju obilježavanja 30. jula,  Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, kao i drugog avgusta, Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu, Porajmos, Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma “Otaharin” organizovalo je zajednički sastanak Radne grupe za zaštitu bezbjednosti djece grada Bijeljine i gradskog Mobilnog interventnog tima.
 
Govoreći o ovim datumima, učesnici sastanka su prvo govorili o Svjetskom danu borbe protiv trgovine ljudima istakavši da je to globalni problem i jedan od najperfidnijih oblika kriminala na svijetu koji utiče na živote miliona ljudi širom svijeta i oduzima im njihovo dostojanstvo. Tema ove globalne kampanje za 2021. godinu je ,,Glasovi žrtava nam daju smjer“.  
 
- Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 30. juli je ustanovljen kao Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima u cilju podizanja svijesti o ovom problemu u globalnoj javnosti.Prema postojećim analizama identifikovanih slučajeva trgovine ljudima, potencijalni trgovci ljudima mogu biti partneri ili članovi porodice, makroi, vlasnici javnih kuća i menadžeri salona za masaže, posrednici u nalaženju poslova, vlasnici fabrika i korporacija, bande i kriminalne mreže i ostali“, navodi Dragan Joković, izvršni direktor Udruženja ,,Otaharin“ navodeći da žrtve trgovine ljudima mogu biti žene, djeca i muškarci prisiljeni, prevareni ili navedeni na prostituciju, kao i bilo koji drugi oblik rada ili usluga, kao što su recimo radnici držani u kućama ili na farmama prisiljeni da rade protiv svoje volje.
 
Kako navodi, poražavajuća statistika je da se, prema podacima Ujedinjenih nacija, oko 600.000 žena, djece i muškaraca svake godine nađe u lancu trgovine ljudima. U Bijeljini je identifikovano 49 djece koja su svakodnevno primorana da prose, a od 2017. godine do danas prijavljen je 21 dječiji brak.
 
-Borba protiv trgovine ljudima nije odgovornost samo organa vlasti. Svako može da pomogne rješavanju ovog zločina tako što će pokrenuti značajne akcija koje pružaju nadu i pomoć“, ukazuje Joković.
 
Sjećanje na romske žrtve genocida 
 
 Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu-  Porajmos obilježava se drugog.avgusta, na dan kada je 1944. godine u koncentracionom logoru Ausšvic likvidiran “Romski porodični kamp” i tom prilikom je u jednom danu ubijeno gotovo tri hiljade Roma i Romkinja svih uzrasta. Iako je, prema procjenama istoričara, tokom Drugog svjetskog rata u Evropi ubijeno između 250 hiljada i million  Roma, njihovo stradanje i dalje ostaje marginalizovano.
 
-Romi su kroz istoriju jedan od najmarginalizovanijih i najproganjanijih naroda u Evropi, pa i šire. Kulminacija takozvanog anticiganizma desila se tokom Drugog svjetskog rata, kada su nacistička Njemačka i njeni saveznici pokušali da izbrišu Rome s lica zemlje i istrgnu ih iz istorije. S obzirom da nema tačnih podataka koliko je zaista Roma živjelo u Evropi uoči rata, ali i koliko su nacisti i fašisti pobili pripadnika ovog naroda, prava istina se nikada neće ni saznati. Popisi ili nisu provedeni ili su bili neprecizni jer su Romi, zbog svega što su vijekovima proživljavali, krili svoj pravi identitet“, ukazuje Dragan Joković naglasivši da je romska populacija itekako stradala i da je nad njom počinjen genocid.
 
Uprkos ogromnom broju ubijenih Roma, o genocidu nad tim narodom, koji je poznat kao Porajmos, malo se zna i govori. Najveći razlog za takvo stanje najvjerovatnije je u tome što nakon Drugog svjetskog rata nije imao ko da pokrene to pitanje. Za razliku od Jevreja, čija golgota je uglavnom detaljno dokumentovana i istražena, te se o njoj uči u školama, Romi nisu imali intelektualce koji bi njihovu patnju doveli pod pažnju javnosti, niti su imali državu i institucije koje bi se tome posvetile.
 
-Zbog toga je neophodno govoriti šta se desilo Romima, kako bi se promijenio stav javnosti prema njima, ali i kako bi se svakoj žrtvi odala počast koju zaslužuje“, kaže Joković.