Обиљежене 32 године од страшног злочина у Залазју: Нема правде за убијене Србе


Жалосно је ово шта се ради српском народу за који не постоји правда јер нико не одговара за убиства Срба, поручила је данас Драгица Лазаревић, која је прије 32 године, на Петровдан, остала без мужа и два брата, а који су претходно заробљени на Залазју.

"Један брат је нађен без главе на сметљишту", рекла је Лазаревићева.

На Залазју код Сребренице, гдје су у петак обиљежене 32 године од великог страдања Срба на Петровдан, када је убијено 69 људи, углавном цивила, а 22 заробљено па убијено, поручено је да нема великог православног празника а да над српским народом у Подрињу у ратовима у 20. вијеку нису почињени покољи.

Чланови породица погинулих и несталих, огорчени на правосуђе, кажу да су прошла "већ 32 Петровдана, а правде за убијене Србе нема" и само вјерују да злочинце неће заобићи Божја правда.

Убијенима и погинулима у посљедња два рата служен је парастос и прислужене су свијеће за покој душа и положено цвијеће на спомен-обиљежје.

Цвијеће су положили предсједница Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац, те представници општинских организација породица заробљених и несталих Сребренице и Братунца, као и начелници општина Сребреница Младен Грујичић и Братунца Лазар Продановић те многи други.

Грујичић је рекао да српске породице и даље указују на неправду и злочине почињене над српским народом, да су злочини почињени на свим зараћеним странама у БиХ, али да правосуђе и западни политичари то игноришу и праве се да не знају и не чују.

Грујичић сматра да Срби неће дочекати правду, не због старости и умирања, него зато што правду дијеле они који су помагали и подржавали извршиоце континуираних злочина над Србима 1992. и 1993. године.

"Сребреница је напуштена када је ријеч о српским жртвама. Нико није осуђен за злочине над сребреничким Србима у Хашком трибуналу, и то је разлог зашто не вјерујемо у рад међународног, али и Суда БиХ који правду дијеле селективно", рекао је Грујичић.

Према његовим ријечима, недавним доношењем Резолуције о Сребреници желе да Србе ућуте и пријете одговорношћу за изношење истине о српском страдању.

"Оно се не смије помињати да би у свијету остала наметнута лаж да су овдје само страдали Бошњаци, и то за седам дана јула 1995. године. То није истина и треба да преносимо на млађе да су овдје Срби гинули у три рата од истих непријатеља, комшија муслимана", нагласио је Грујичић.

Исидора Граорац је рекла да на Залазју одају почаст страдалим мјештанима који су убијани код својих кућа док су бранили своје породице и имовину, те да нису никога нападали.

"Они никога нису нападали, српска страна у БиХ је и 1992. године и сада за мир, али то није хтјела друга страна која и сада позива на освету и на рат, али, нажалост, међународна заједница на то не реагује", рекла је Граорчева.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница Бранимир Којић каже да правде за Србе нема, а да из Сарајева и међународне заједнице појачавају притиске и оптужбе на српски народ.

"Не вјерујемо у правосуђе БиХ јер за 32 године нико није осуђен за масовни злочин на Петровдан, али ни за друге злочине почињене над Србима, нити за уништавање свих српских села у овој општини изузев Лијешћа и Црвице на обали Дрине, до којих, срећом, нису доспјели", појаснио је Којић.

Прије парастоса чланови породица погинулих, саборци, борачке и општинске делегације Сребренице и Братунца положили су цвијеће на гробљу у Братунцу, гдје је сахрањен највећи број убијених, као и на српским стратиштима у Биљачи и Сасама.

(Независне)