ОРУЖЈЕ ИЗ БИХ ШВЕРЦУЈУ У БЕЛГИЈУ, НИЗОЗЕМСКУ, ШВЕДСКУ, ФРАНЦУСКУ... :: Semberija INFO ::

 

ОРУЖЈЕ ИЗ БИХ ШВЕРЦУЈУ У БЕЛГИЈУ, НИЗОЗЕМСКУ, ШВЕДСКУ, ФРАНЦУСКУ...


- Оружје из БиХ шверцује се и камионима и аутобусима који имају претходно припремљено дупло дно, такозвани штек, или у спремницима у којима се налази друга роба, а крајње одредиште су земље као што су Шведска, Француска, Белгија и Низоземска те у мањем обиму државе из окружења.

Показују то најновије оперативне информације, у којим се наводи да је од 2018. до 2020. године, према обавјештајним подацима, у БиХ евидентирано 10 организованих криминалних група које се баве кријумчарењем оружја.

У Приједлогу процјене пријетње од организованог криминала у БиХ у 2021. години истакнуто је да, на основу расположивих података, у БиХ и даље егзистирају велике количине наоружања заосталог из периода конфликта. То оружје се, како је наведено, кријумчари, односно нелегално продаје у ЕУ, гдје постоји раст потражње на црном тржишту, а наоружање траже лица која се доводе у везу са организованим криминалом и тероризмом. Расположиви подаци указују да се модус операнди кријумчарења оружја одвија на начин да организоване криминалне групе купују оружје на илегалном тржишту БиХ од њима познатих лица, привремено га складиште у БиХ, а након тога га користе за криминал у БиХ, земљама региона или ЕУ. 

"Исто тако, то оружје организоване криминалне групе кријумчаре на подручју ЕУ, чиме остварују финансијску корист због разлике у цијени на илегалном тржишту БиХ у односу на илегално тржиште ЕУ", истиче се у процјенама надлежних институција.

Осим тога, у документацији Министарства безбједности БиХ истиче се да се оружје, набављено у БиХ користи за криминал у Европи, укључујући и оружане пљачке.

"Криминална лица, поријеклом из БиХ, која бораве у иностранству, упозната су са приликама у вези са илегалним тржиштем и цијенама наоружања у БиХ, као и са потражњом у криминалном миљеу државе у којој бораве, па су евидентирани и њихови доласци у БиХ с циљем набавке оружја и његове продаје криминалним групама које на подручју више земаља Европе врше тешка разбојништва, оружане пљачке и друге незаконитости", наводи се у документацији. Истиче се да су криминалне групе које се баве овом врстом криминала добро организоване, при чему сваки припадник групе има своју улогу. Улоге су сљедеће: главни чланови групе договарају набавку оружја, други припадници имају улогу сервисирања и оспособљавања оружја, даљег транспорта и предаје оружја с циљем даљег незаконитог прометовања из БиХ у друге земље. Такве групе су, истакнутно је, веома прилагодљиве на промјене и дешавања око њих.

"Криминалне групе сарађују на начин да долази до замјене оружја за дрогу. Долази и до повременог кориштења људских ресурса из једне групе у другој са тачно одређеним задацима и обавезама", истакнуто је у Приједлогу процјене пријетње од организованог криминала у БиХ у 2021. години. Ипак, наглашено је да постоји тренд смањења укупних количина оружја у илегалном посједу на црном тржишту оружја у БиХ, па се очекује да дође до промјена начина дјеловања поменутих група, у смислу да ће неке криминалне групе покушати да тргују и преправљеним стартним оружјем или неким другим врстама оружја. 

"Да би се ово предуприједило, потребно је у законима о оружју ригорозније третирати регистрацију ове врсте оружја. Због свих чињеница, као и податка да трговина оружјем омогућава стицање енормне и брзе финансијске добити, процјене су да ће и у наредном периоду трговина оружјем остати једна од области дјеловања организованих криминалних група", наводи се у процјенама.

Александар Радић, војни аналитичар и стручњак за безбједност, истиче да је већ дуго на Западу прилично строга контрола која се односи на посједовање оружја.

"Помало су испариле залихе нелегалног оружја које је потребно за криминалце и не дај боже терористе. Са друге стране, колико год је година прошло од протеклог рата у БиХ, има довољно приватних залиха за снабдијевање тог тржишта. То је онда природан извор", рекао је Радић.

Према његовим ријечима, веома је тешко причати о количинама наоружања које из БиХ оду ка Западу.

"Није ријеч о масовном одливу, али то јесте начин да се криминалне структуре снабдију наоружањем. Значи, неко одлучи да из своје збирке уклони оружје које је наслиједио из рата, прода га коме треба и тако крене ланац. И, наравно, сви у том ланцу су зарадили, до оног посљедњег корисника, који тим оружјем може да почини кривично дјело, а то је оно што брине странце", нагласио је Радић у изјави за "Независне новине".
 
(Независне)