Предузеће ,,МЗ промет” д.о.о. бијељина: Не може се трошити оно што није зарађено :: Semberija INFO ::

 

Предузеће ,,МЗ промет” д.о.о. бијељина: Не може се трошити оно што није зарађено


Предузеће ,,МЗ Промет” д.о.о. основано је почетком 2001. године и његова основна дјелатност је трговина на велико и мало грађевинским материјалом, црном и обојеном металургијом.
 
Радо Митровић, власник овог предузећа, с поносом истиче да је ово породично предузеће, које запошљава десетак радника, у протекле двије деценије остварило завидан положај на тржишту промета робе из програма црне и обојене металургије.



- Испоручујемо материјал који је намијењен за изградњу индустријских објеката, од челичне консктрукције, крова, фасаде, па до прозорских система. У понуди имамо разне цијеви, црне, инокс, алуминијум, различитих профила, лимове, арматурне мреже и жичана плетива, елементе за коване ограде, газишта поцинкована,  поликарбонате и плексиглас, сендвич панеле, фасадне и кровне, брусне и резне материјале, професионалне алате за обраду челика, боје и лакове, вијачну робу, ручни алат за грађевинарство, грађевински материјал”, каже за ,,Семберија инфо’’ Митровић, истичући и податак да је дуги низ година радио у систему РМК, те га је то и опредијелило за наставак рада у овој бранши.

- У продаји имамо комплетан програм црне металургије, цијеви, лимове, профиле, челик за широку потрошњу. Све оно што се ради у привреди, зависи од овог продајног програма. Нажалост, велике индустрије нема, тако да смо, углавном, око осамдесет одсто, базирани на сарадњу с малом привредом. Немамо тренутно ни образован кадар за индустрију. Поражавајући је податак да је у Бањалуци за занатска занимања уписано свега четири ученика, док је у Бијељини уписано више од 160 ученика на занатска занимања. Неке промјене су и у тој области евидентне. Тешки су услови привређивања, јер немамо адекватан образовни  кадар у привреди. Углавном, имамо, како ми то кажемо ,,приучене“ раднике. У Бијељини данас немате образоване трговце и комерцијалисте, али имате менаџере и пословне секретаре, дакле, све оно што је производ Болоњског процеса образовања. Привреда тражи стручне, образоване и квалификоване раднике. Ми, старији по годинама, још увијек смо се задржали у бизнису, док, с друге стране, млади још увијек нису прихватили терет обавеза и одговорности у привреди на своја плећа. Они не схватају тежину посла, тако да тешко прихватају обавезе на себе. Данас се комуникација остварује уз помоћ интернета, мејловима, нема директних пословних контаката, што, ипак, сваком послу даје већу озбиљност и доноси ефекте”, каже Радо Митровић.


 
Говорећи о тренутном стању пословања, Митровић наводи илустративан податак да од 2000. године производи и полупроизводи у области црне маталургије нису мијењали цијене, да би у протекле двије године дошло до драстичног поскупљења од око 50 одсто.

- У цјелини, производи црне и обојене металургије, као и грађевински материјал, поскупјели су за најмање педесет одсто. Све је то утицало и на цијену стамбених квадрата. Чињеница је да шездесетак привредних дјелатности опслужује грађевинарство, инфраструктуру и стамбену изградњу. Због тога грађевинарство представља највећи привредни замајац. Инвеститори су пуно више повећали цијене стамбених квадрата. Нисам упућен у то колико су повећани рента и разне таксе, али знам да су скупљи енергенти и радна снага. Цијене стамбених квадрата су удвостручене за ове двије године. Вјероватно је на то утицала и пандемија вируса корона, затварање земаља и прекомјерно штампање новца у западним земљама. Тај новац је избачен на тржиште, трговало се и куповало, док су њихове привреде биле затворене. То се негативно одразило на нашу привреду. Многи су пожурили да купе што више станова, те данас у продаји готово да и нема завршених станова. Све је у фази изградње”, каже за ,,Семберија инфо’’ Митровић, истичући да се инфлација, константна поскупљења хране и енергената негативно одражавају на цјелокупан живот становништва.


 
Срећна околност за домаће привреднике је и то што је цијена електричне енергије још увијек подношљива, за разлику од Сјеверне Македоније гдје је, захваљујући страним оператерима, њена цијена четвороструко већа у односу на ранији период.

- У Бијељини је евидентно, након готово шестомјесечног застоја, да су поново  отворена бројна градилишта у области стамбене изградње. Гради се пуно, руше се стари објекти, планира изградња нових стамбено - пословних блокова. У коначници, непознато је како ће се све то рефлектовати на тржиште некретнина. У догледно вријеме може доћи и до пада цијена станова због неодрживе куповне моћи становништва. Каматне стопе ће расти. Због тога треба пажљиво планирати и инвестирати, треба размишљати о свему, јер, све је то мач с двије оштрице. Ми, привредници, боримо се за опстанак и зато увијек треба имати на уму јеврејску пословицу: ,,Да се мора више радити, него што се може потрошити”. На крадитима и каматама не може се живјети, јер је то чиста утопија. То је порука и младим нараштајима, да више раде и да штеде”, каже Радо Митровић, власник ,,МЗ Промета”.


Семберске новине - Семберија инфо