МИЛОМИР ЛАКЕТИЋ, НАДАЛЕКО ПОЗНАТИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ,,АИРБРУСХЕР’’ МАЈСТОР ЗА СЛИКУ :: Semberija INFO ::

 

МИЛОМИР ЛАКЕТИЋ, НАДАЛЕКО ПОЗНАТИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ,,АИРБРУСХЕР’’ МАЈСТОР ЗА СЛИКУ


Бијељинац Миломир  Лакетић професионални је ,,airbrusher’’, а иако има свега 26 година, већ је познат и изван граница БиХ, а радио је, чак, и за чувени Харли Дејвидсон.
 
Миломир  је таленат наслиједио од оца Драгише Лакетића Браце, познатог мајстора, столара, дуборесца,  ,,airbrushera’’-а... Миломир је са оцем радио за Харли Дејвидсон. Њих двојица, једини су из БиХ, који су, захваљујући  перфектним радовима, имали прилику да раде за ову компанију, познату широм свијета. Миломиров деда Милорад био je, у то доба, познати мајстор - колар и врхунски столар, тако да је у породици Лакетића потврђена теза о генима.
 
-Завршио сам за ПТТ техничара, али ме као и многе, посао у струци није занимао. Од дјетинства сам волио да посматрам оца док ради дуборез на пушкама, камзама за пиштоље, столовима, иконама и сатовима’’, каже Миломир у интервјуу за портал Семберија инфо и наглашава да му је то и прво јавно обраћање.
 
Истичући да је одрастао у мајсторској кући, каже да му је жеља да напредује, те да је захвалан оцу на првим корацима у овом, врло захтјевном послу.

-Отац је дуго ,,airbrusher’’. Изградио је име и надалеко је познат по својим квалитетним и детаљним радовима’’, каже Миломир, присјећајући се када је отац купио свој први мотоцикл.
 
Била је то ,,yamaha XЈ650 Turbo’’, старији модел, који је био запуштен и у фабричкој,  једноставној сивој боји. Отац је, у намјери да среди тај мотор, тада тражио мајстора да му га офарба. Међутим, нико од мајстора то није знао да уради, те је тата ,,узео ствар у своје руке’’. Тако је мој отац, са другарима механичарима, кренуо да оспособи двије ,,yamahe’’, префарба их и доведе у право стање, не слутећи да ће тако почети један потпуно нов занат, који до тада није био познат на нашим просторима’’, присјећа је Миломир, додајући да је његов отац тада добио и прве наруџбе.
 
-Прва наруџба био је рад на мотоциклу „street fighter“, који је морао да офарба, направи му нову маску и реп од глине и полиестера, а потом да цијели мотоцикл префарба „airbrusherom“, присјећа се Миломир, наводећи да је његов отац до сада успјешно урадио више од 2.000 мотоцикала.
 
Док је Драгиша радио, Миломир  је одрастао помажући  му. Радио је, најприје,  припреме логотипа за мотоцикле у програму за графички дизајн, брусио површине за фарбање и друге лакше послове.
 

-Тата је први почео са ,,airbrush’’ радовима у нашем окружењу. Првобитно је имао само један ,,airbrush ’’, након тога је набавио још седам. Сада имамо више од 30 таквих пиштоља у радионици. Иако су ме у школи сматрали ,,добрим умјетником’’,  моји први ,,airbrush’’ радови нису били успјешни, јер је то врло захтјевна техника. Био сам исфрустриран и одустао сам од тог посла’’, каже Миломир.
 
Каже, прве боље резултате остварио је тек двије године касније, 2014. године.
 
-Када се сјетим првих радова, били су црно - бијели, магловити... Заинтригиран, почео сам да истражујем и експериментишем са новим техникама цртања. Увијек сам волио јако детаљне цртеже, са веселим бојама и да то све изгледа што реалније’’, каже Лакетић.
 
Истиче да је за три мјесеца интезивног рада пронашао своју технику цртања и почео да, без лажне скромности,  производи врхунске радове, користећи,, airbrush ’’, и разријеђене ауто - боје. Наводећи да је ,,airbrush’’ једна од најтежих дисциплина за умјетност, Лакетић појашњава да је то у суштини минијатурни пиштољ за наношење фарбе на жељену површину, на којој може да се овом методом нацрта много тога.  ,,Airbrush’’ четкица оставља траг са прелазом, односно маглом, а обична четкица оставља оштар и прецизан траг боје. Из тог разлога и користимо маске и шаблоне, да би се дочарала оштра ивица, уколико је то потребно’’, објашњава Лакетић.
 
Каже да је ова техника фарбања измишљена у вријеме док су људи боравили у пећинама, када су као маску користили сопствену шаку, коју би прислонили на зид, а устима би распрашивали боју преко длана.
 
Наглашава да квалитет посла захтијева вријеме и дане рада на једном предмету. Каже да је поносан на очев  и свој рад за Харли Дејвидсон.
 
-Урадили смо више од 30 Харли Дејвидсона за Њемачку. Један од наших Харлија освојио је треће мјесто у категорији ,,багер’’. То је Харли са коферима и великим предњим точком. То је изузетан успјех, имајући у виду да се одабир мотоцикала врши из цијеле Европе’’, рекао је Миломир, наводећи да би многи хтјели да раде овај посао, али немају стрпљења, што је неопходно.


 
-Имам и више од 10 година искуства у графичком дизајну. Постао сам сертификовани графички дизајнер и радим израду логотипа, фото монтажа и штампе, користећи Corel Draw, Photoshop и Illustrator. Планирам да започнем каријеру у дигиталној умјетности’’, открива Лакетић и каже да по наруџби ради мотиве на мотоциклима и кацигама. Планира да сарађује и са PS хардвер радњама, да израђује PS кућишта у ,,airbrushu’’, те да има жељу да напредује, да се усавршава и да се види у иностранству.
 
-Желим да се преселим у Њемачку и да боље искористим своје умијеће’’, открива за портал Семберија инфо Миломир Лакетић.

портал Семберија инфо