СЕМБЕРАЦ ПО ТРЕЋИ ПУТ ДОНИО ЗЛАТО СА ,,Г ТУРНИРА’’ :: Semberija INFO ::

СЕМБЕРАЦ ПО ТРЕЋИ ПУТ ДОНИО ЗЛАТО СА ,,Г ТУРНИРА’’

Теквондоиста Жико Симеуновић, који већ 11 година тренира у Клубу ,,Сокол'', освојио је златну медаљу у Аустрији на Г турниру и тако потврдио да је један од најперспективнијих јуниора у категорији до 73 килограма.

Жики Симеуновићу је ово друго злато из Аустрије, а укупно треће са Г турнира, на којима се прикупљају бодови за квалификације на Олимпијске игре.

-Прије једанаест година тренер Александар Бештић дошао је у село у којем живим, Доњу Буковицу, и отворио је подружницу клуба ,,Сокол’’. Ту је тренирала већина дјеце из моје околине и родитељи су ми предложили да одем на тренинг. Теквондо ми се одмах свидио и наставио сам да тренирам, а медаље и признања показују да се труд исплатио'', рекао је Симеуновић за ,,Семберске новине''.

Он је навео да је до сада освојио 80 медаља - 52 златне, 14 сребрних и 14 бронзаних.

-Три пута заредом проглашаван сам за најперспективнијег спортисту града Бијељина, а осим тога, издвојио бих три златне Г медаље, двије са ,,Аустрија опен’’-а и трећу под називом ,,Галебов трофеј’’. Вишеструки сам првак БиХ и РС, а имам и три балканске медаље, од којих је једна сребрна, двије бронзане'', истакао је Симеуновић.

Говорећи о турниру у Аустрији, Жико је нагласио да је прошле године у овој држави освојио прву златну Г медаљу, а да је ове године успио да потврди свој квалитет.

-Пошто сам прошле године освојио турнир, ове сам био слободан у првом колу. У првој борби сам добио представника Њемачке резултатом 26:6, затим учесника из Казахстана резултатом 12:5, а у трећој борби је требало да се састанем са теквондоистом из БиХ, али је он предао меч због повреде'', појаснио је Симеуновић, који од наредне године треба да се бори у категорији сениора.

Тренер у Теквондо клубу ,,Сокол'' Александар Бештић додао је да је Жико у посљедње двије године наступио на четири Г турнира, од којих је три освојио, што довољно говори о његовом квалитету и дугогодишњој сарадњи коју су остварили.

-Такмичење у Аустрији, које је одржано 8. и 9. јуна, окупило је више од 1.100 такмичара из цијелог свијета. Жико је доказао да осим што има одличне физичке предиспозиције, зна шта значи бити добар, послушан, вриједан и спреман на одрицање. Током борбе, на такмичара утичу и спољшњи и унутрашњи фактори, а ваш задатак је да пронађете мир, будете стрпљиви и искористите тренутак да покажете све што сте годинама учили'', рекао је Бештић.

Према његовим ријечима, на такмичењима у Европи и свијету често има осјећај да се са својом екипом бори не само против другог такмичара, него против цијеле нације, јер осим спортских баријера треба савладати и финансијске, као и разлике у уређености система и различите менталитете.

-У многим земљама је систем у области спорта уређенији него код нас. Док ми путујемо три дана аутобусом до Грчке или Турске, неки тимови на такмичење дођу авионом, одморни. Са собом воде доктора и психолога, посебно за мање узрасте, а њихове успјехе увијек прати финансијска потпора. Ми све ово што сам набројао, нажалост, немамо, али имамо жељу и упорност. Постоји јапанска изрека - Ако изгубите понос, нисте изгубили ништа. Ако изгубите здравље, изгубили сте пола. Ако изгубите вољу, изгубили сте све. Ми вољу имамо, а надамо се да ће власт утицати на то да и систем буде уређен, а успјеси вредновани на прави начин'', навео је Бештић.

Он је истакао да Жико Симеуновић још ове године наступа у категорији јуниора, а да ће се у 2020. придружити сениорској екипи.

-У сениорској категорији биће теже јер на ред долазе професионалнији борци, али сигуран сам да ће се Жико и ту снаћи. Одлазак на Г турнире у сениорској и јуниорској категорији кошта готово подједнако, али да би се освојили бодови за одлазак на Олимпијске игре, потребно је да се посјети што више наведених турнира. До сада је Жико највећу помоћ имао од родитеља, клуба, и појединих спонзора, али и власт и Министарство спорта морају да га испрате јер Жико у свијету представља и свој град, Републику, државу'', нагласио је Бештић.

Он је додао да Теквондо клуб ,,Сокол'' може да се похвали са десетине квалитетних такмичара, међу којима су и Славен Секулић, Јелена Спасојевић, Ђорђе Стевановић, Милијана Мијатовић, сестре Танасић, Андреа Симић и многи други.

Млади теквондоиста Жико Симеуновић тренутно се припрема за Европско првенство у Шпанији које се одржава почетком октобра, гдје ће покушати да реализује све оно што је са тренером и колегама из клуба усвајао протеклих једанаест година. Припреме, које иначе трају од три до шест мјесеци, подразумијеваће физичке вјежбе, комбинације и спаринг, а Жико се нада да ће осамдесет и прву медаљу (златну, свакако), у своју колекцију донијети баш из Шпаније.