Идеално мјесто за ПРЕДАХ ОД ВРУЋЕГ АСФАЛТА, а У СРЦУ СЕМБЕРИЈЕ, надомак града: Занима ли икога Швапска ада? :: Semberija INFO ::

 

Идеално мјесто за ПРЕДАХ ОД ВРУЋЕГ АСФАЛТА, а У СРЦУ СЕМБЕРИЈЕ, надомак града: Занима ли икога Швапска ада?


Швапска ада, раније позната као Швапски вир, свега је девет километара удаљена од Бијељине. Налази се на путу за Павловић мост, скривена од брзе вожње и ужурбаних возача. Макадамским путем се стиже у неку другу Семберију, мирну луку која пружа предах од градске вреве и врућег семберског асфалта.
 

 
Језеро, централни дио Швапске аде, се простире на више од 160 дунума површине. Некада шљункара, коју су користила јавна предузећа, сада је уточиште за риболовце и љубитеље природе. Дубина језера варира и креће се од два до, чак, 11 метара. Плаже су уређене и шљунковите. Обала није стрма, што ствара одличне услове за купање. Сезона купања на Швапској ади почиње у раном априлу, а завршава се у новембру. Они који су открили овај чудни спој природе и човјека, заљубљују се у Швапску аду и често јој се враћају. Ада је плод велике љубави и рада чланова удружења „Риба“. Језеро је у државном власиштву, али бригу и уређење на себе је узело Спортско-риболовачко удружење Риба.


 
- Удружење „Риба“ се брине о Швапској ади већ тридесет година. Препознали смо вриједност овог мјеста и већ годинама улажемо велики напор да „шљункару“ претворимо у аду. Уредили смо прилаз Ади, тако да риболовци и излетници могу несметано да приђу обали и језеру. На обали је изграђен објекат – љетниковац, опремљен са више столова и клупа, који служи за потребе Удружења, али и свакоме ко жели да се одмори, као и тоалет. Формирали смо и риболовну стазу, у дужини од 600 метара, која може да прими и тридесетак екипа, тако да смо стекли услове и да се на Ади организује спортско такмичење у риболову, што нам је првенствено циљ’’, рекао нам је Мишо Росић, члан УО Удружења.



Језеро је богато рибом. Према наводима Мише Росића, у језеру слободно пливају капитални примјерци шарана тежи и од 30 килограма, бабушке, деверике од око 5.5 килограма, сома тежих од 18 килограма. „Водени крокодил“, односно штука, у језеру, достиже тежину и преко 16 килограма. Занимљивост је и да у Ади плива риба чиков, за коју се сматрало да је изумрла, а позната је и као риба која се не може сварити, јер је врло слузава. Ту је и лињак, тзв „доктор свих риба“, чија слузава крљушт лијечи оштећења на другим рибама. „Водени барон“ или смуђ је присутан, а сматра се да га је поплава из 2014.године населила у ово језеро. „Водени барон“, кажу рибари, је најквалитетнија ријечна риба, јер се храни искључиво живим рибама. 

У Удружењу нам кажу да су планирани велики пројекти на Швапској ади.

- Швапску аду посматрамо као дар природе. Такав дар треба да је доступан нашим суграђанима, како риболовцима, тако и излетницима. Велику бригу посвећујемо дјеци, а нарочито онима који се боре са инвалидитетом. За особе са инвалидитетом смо саградили посебно ограђен плато и омогућили прилаз одмах из аутомобила. Планирамо изградњу више платоа за риболов који би користила дјеца са посебним потребама. У плану је изградња више малих објеката – љетниковаца, који би били опремљени ложиштем, а све да би спријечили да излетници пале ватру свугдје по Ади. Потребно је обезбиједити два до три велика контејнера и до шест мањих, како би Ада била чисто одмаралиште’’, Мишо Росић.


 
Велика пажња се поклања чистоћи Аде. Удружење често проводи акције чишћења језера и обала, што излетнику даје могућност да ужива у љепотама Швапске аде. Ипак, из Удружења наглашавају да излетници и даље немају развијену свијест о значају животне средине и чисте околине. Ада је чиста и изазовна за риболовце. Удружење развија риболов на локалитету у правцу „Ухвати и пусти“, јер се сваке године у језеро пусти више од 1000 килограма младе рибе, те сматрају да је за понос имати капиталне примјерке у нашој Семберији. Језеро је чувано, а криволов санкционисан. Брига о Ади је свакодневна. Удружење „Риба“ и волонтери су својим новчаним средствима омогућили мање пројекте, а најавили су акције и у наредном периоду. Помоћ од стране других је спорадична, како кажу.

- Ослањамо се само на своја средства, односно средства добијена путем продаје дозвола за риболов. Корона и уређење канала су смањила број продатих дозвола, али се надамо да ће у токе ове године бити боље. Градска управа не показује заинтересованост у погледу уређења Швапске аде. Помоћ нисмо добили. Једино предузеће, које је препознало потенцијал овог мјеста, јесу „Воде Републике Српске“, са којима имамо коректну сарадњу и обећање да ће нас финансијски помагати у наредне четири године. То за Швапску аду и ово Удружење много значи’’, наводи Росић.
Како набавити контејнере за смеће и како организовати одвоз смећа, како заштити локалитет и прогласити Аду еколошком, заштићеном оазом су питања која се намећу, ако желимо чисту Швапску аду. Удружење новца има све мање и мање, а природна богатства изгледа много не побуђују интересовања других.  

​Семберске новине / Семберија инфо