Ђорђе Глишић, мастер инжењер пољопривреде савјетује: Пољопривредници пазите, киша погодује развоју болести биљака :: Semberija INFO ::

 

Ђорђе Глишић, мастер инжењер пољопривреде савјетује: Пољопривредници пазите, киша погодује развоју болести биљака


Ђорђе Глишић, мастер инжењер пољопривреде, виши стручни сарадник у Ресору за пружање стручних услуга при Министарству пољопривреде РС, каже да се пшеница у Семберији тренутно налази у фази класања, те да пољопривредници у наредном периоду треба посебну пажњу да обрате на заштиту усјева од биљних болести, првенствено од фузариозе класа пшенице.
 
Најављене падавине, као и прогнозиране температуре, могу створити изузетно повољне услове за развој биљних болести. То за посљедицу може имати смањење приноса чак и до 50 одсто. Фузариоза класа је економски најзначајнија болест пшенице коју проузрокују гљиве из рода ,,фузариум”. У нашим подручјима јавља се редовно, сваке године, мањим или већим интензитетом, зависно од временских услова. Усљед јаког интензитета напада утиче, како на смањење приноса, тако и на погоршање квалитета пшенице. Гљиве из рода ,,фузариум” су, иначе, карактеристичне по томе што производе микотоксине и због тога таква пшеница није добра за исхрану људи и стоке”, упозорава ратаре Ђорђе Глишић.
 
Он каже да су заражена зрна штура, неналивена, смањују хектолитарску тежину, те утичу и на погоршање квалитета. Од таквих заражених зрна не може се добити брашно одговарајућег квалитета.
 
- Када се говори о заштити, критичан период за појаву ове болести је фаза цвјетања, јер цвјетови представљају улазна врата за продор патогена и за настанак инфекције. Уколико у периоду цвјетања наступе влажни услови, интензитет напада ће бити већи. У влажној средини болести се знатно брже развијају и напредују, те је неопходно обавити хемијски третман који укључује примјену препарата “фунгицид” за сузбијање гљивичних обољења. Наша препорука пољопривредницима јесте да третман обављају на почетку цвјетања, онда када пет до десет класова избаци прашнике. То значи, почетком цвјетања то се ради превентивно, прије остварења заразе, јер каснији третмани неће имати задовољавајући ефекат и економски су неоправдани”.
 
Говорећи о сјетви кукуруза, која је већ обављена у Семберији, Глишић каже да су усјеви у фази ницања и развијања три до четири листа.
 
- У овим фазама развоја треба обратити пажњу на заштиту усјева од корова. Други, такозвани третман, обавља се онда када се кукуруз налази у фази између трећег и осмог листа, у зависности од избора препарата. Наравно, треба познавати и коровску флору на парцели. Због тога препоручујемо произвођачима да прате развој кукуруза и да прате који су корови присутни на њиховим парцелама. Добро би било да се консултују са стручњацима око избора препарата, да би цјелокупну коровску флору сузбили, како корови не би представљали конкуренцију кукурузу за простор хранива и како би се он несметано развијао. Тек касније долази до појаве ,,црвенила” кукуруза, али, то се спречава поштовањем плодореда и увођењем треће културе. Осим пшенице и кукуруза, пожељно је сијати и соју”, каже на крају за ,,Семберске новине’’ Ђорђе Глишић, мастер инжењер пољопривреде.

НА ТЕРЕНУ

Дјелокруг Глишићевог рада је излазак на терен, те пружање савјета и стручних информација пољопривредницима око рјешавања одређених проблема, везаних за заштиту биља, појаву биљних болести, штеточина, корова и слично.

Семберске новине - Семберија инфо