Недељко Јовић, директор Јавног фонда за дјечију заштиту РС: Редовност исплата и пословање у суфициту, упркос пандемији :: Semberija INFO ::

 

Недељко Јовић, директор Јавног фонда за дјечију заштиту РС: Редовност исплата и пословање у суфициту, упркос пандемији


За ,,Семберске новине’’ и портал "Семберија инфо" говори Недељко Јовић, директор Јавног фонда за дјечију заштиту РС: Редовност исплата и пословање у суфициту, упркос пандемији  
 
Jавни фонд за дјечији заштиту Републике Српске је и у глобалној кризи изазваној пандемијом корона вируса задржао редовност исплата свих права корисницима и наставио тренд пословања са благим суфицитом’’, рекао је директор Фонда Недељко Јовић.
 
Подсјећајући да се од ступања на снагу новог Закона о дјечијој заштити прије двије године ушло и у одређене измјене и допуне тог закона, Јовић је нагласио да је све то имало за циљ проширивања права дјечије заштите.

- Закон о измјенама и допунама Закона о дјечијој заштити ступио је на снагу почетком 2020. године, а суштина измјена огледа се у четири сегмента. Први сегмент, који је у финансијском погледу и највећи, је рефундација накнаде плате запосленим породиљама у бруто износу. Значи, у потпуности смо ослободили послодавце плаћања свих обавеза које су имали прије доношења овог закона када је бивало да Фонд дјечије заштите рефундира нето плату“, наводи Недељко Јовић, истакавши да на овај начин послодавци немају трошкова у вези с породиљским одсуством запослених радница и немају више разлога да их отпуштају, што раније није био риједак случај.
 
Наводећи финансијске параметре, директор Фонда  прецизира да се за рефундацију плате од 2015. до 2020. годишње издвајало од 21 до 28 милиона марака, а у 2020-ој издвојили су око 58 милиона марака, што је више него удвостручен износ. Овим законом измијењен је и услов за остваривање права на матерински додатак, који тренутно износи 405 марака, за све незапослене породиље, без обзира на ранији радни статус. Ако је у вријеме порода породиља незапослена и има пребивалиште у Републици Српској  најмање годину дана прије рођења дјетета може остварити ово право.

- Матерински додатак смо увели првог јануара 2018. године, а први услов за његово остваривање био је да породиља мора да буде незапослена у периоду од шест мјесеци прије рођења дјетета. Овим измјенама и допунама то је укинуто, само је битно да је незапослена на дан рођења дјетета. Тиме смо побољшали услов остваривања права на матерински додатак, који остварује свака незапослена мајка у трајању од 12 мјесеци, а за близанце, треће и свако наредно дијете у трајању од 18 мјесеци“, појашњава Недељко Јовић и наглашава да је измјенама закона установљено ново право, а то је новчана накнада родитељу-његоватељу за дијете са сметњама у развоју. Законом су прецизно одређени смо услови за остваривање овог права.

- То је потпуно ново право у области дјечије заштите, односно накнаде родитељу-његоватељу који брине о дјетету са сметњама у развоју. Ово је први пут да родитељима, чија дјеца због болести или развојних проблема морају имати даноноћну његу и пажњу, буде признат овај статус. За сада родитељи његоватељи добијају накнаду у висини од  25 одсто од најниже плате у РС. Наравно да то није довољно, али битно је да су Влада и ресорно министарство то препознали, а у наредном периоду вјероватно ће се износ повећавати“, сматра Јовић.
 
Он је истакао да је прошле године Фонд за дјечију заштиту остварио изузетне резултате, а то потврђују како финансијски показатељи, тако  и ефикасност у остваривању права корисника.

- Измјенама и допунама Закона о дјечијој заштити значајно су проширена права корисника, а извршили смо и круцијалну реорганизацију система дјечије заштите. Измјене смо спремно дочекали и омогућили експедитивну примјену нових законских рјешења и остваривање права корисницима“, рекао је Недељко Јовић, истакавши да је током 2020. године урађена реорганизација Фонда као институције.

Тако Фонд за дјечију заштиту сада има шест филијала, то су Бијељина, Требиње, Источно Сарајево, Бања Лука, Приједор и Добој. У склопу тих филијала су пословнице које се налазе у сваком граду и свакој општини у Републици Српској.
- Реорганизацијом Фонда као институције дошли смо до једнообразнијег и једноставнијег поступања“, каже Јовић. 
 
Према његовим ријечима, рад Фонда у прошлој години не може се сагледати без осврта на пандемију корона вируса, при чему се могу похвалити одговорним и брзим реаговањем од самог почетка епидемије у РС. 

- Важно је напоменути да су сва права из области дјечије заштите редовно исплаћивана и током ове ситуације, од првог до петог у мјесецу за претходни мјесец, а рефундација накнаде за плате породиљама вршена је сваких седам или 10 дана, не чекајући мјесечни обрачун, како би послодавцима помогло око текуће ликвидности и заштите радних мјеста“, истиче Јовић.

 Фонд је, кроз свој информациони систем, успоставио рад запослених од куће да би се смањио број особа у пословним просторијама и избјегао ризик од заразе. Имали су и пар радника заражених корона вирусом, али добром организацијом постигли су да нису трпили ни корисници, ни посао.

- Прошла година била је успјешна, сва права корисницима су исплаћена, а по годишњем финансијском извјештају, који приводимо крају, имаћемо и благи суфицит“, каже Јовић.
 
Бесплатан вртић за дјецу са сметњама у развоју и дјецу без родитељског старања

Законом о измјенама и допунама Закона о предшколском васпитању и образовању из јула 2020. године одређено је да Фонд за дјечију заштиту врши суфинансирање боравка у предшколским установама дјеце са сметњама у развоју и дјеце без родитељског старања.

- Дјеца без родитељског старања и дјеца са сметњама у развоју од првог септембра 2020. године остварују право на бесплатно предшколско васпитање и образовање. Након уписа ове дјеце, предшколске установе достављају Министарству просвјете и културе потребну документацију, Министарство затим нама доставља податке, а ми из наших средстава исплаћујемо накнаду предшколским установама“, појашњава Недељко Јовић, истакавши да је било важно створити законске предуслове да се овој осјетљивој категорији дјеце омогући бесплатно похађање предшколског васпитања и образовања, јер је великом броју ове дјеце ускраћено стимулативно и повољно окружење за развој и учење.    
 
Корона спријечила одлазак дјеце на море

Пандемија корона вируса је у 2020. години ипак утицала на један сегмент пословања Фонда за дјечију заштиту, а то је пројекат ,,Социјализација дјеце Републике Српске“. 

- Нажалост, прошле године нисмо успјели реализовати пројекат ,,Социјализација дјеце РС“  који је без прекида трајао пуних 18 година. Овај пројекат реализујемо од 2002. године и до сада је обухватио преко 32 000 лица-дјеце и пратећег особља из свих градова и општина РС. Ради се о дјеци осјетљивих категорија, прије свега о дјеци из социјално угрожених породица-корисницима права из социјалне и дјечије заштите, дјеци из вишечланих породица, дјеци из борачке популације, дјеци са сметњама у развоју и хроничним здравственим стањима, али и посебно надареној дјеци. Различитост и разноврсност су највеће вриједности овог пројекта и у служби су остварења пројектних циљева као што су развијање емпатије, подршка вршњачком дружењу и интеграцији, те социјализацији дјеце у сваком смислу“, појашњава Недељко Јовић, изражавајући наду да ће се  епидемиолошка ситуација, сада кад је почело и вакцинисање становништва, ускоро смирити, те да ће овог љета моћи да реализују пројекат.

- Нисмо још 100 одсто сигурни, али све су претпоставке да ће пројекат бити реализован. Све оно што је урађено у 2020. години пребачено је одлуком Владе РС у 2021. годину“, каже Јовић, нагласивши да пројекат прошле године није могао бити реализован, јер, прије свега ,се мислило на безбједност и здравље дјеце и особља.

Семберске новине - Семберија инфо