БИЉАНА МАРЈАНОВИЋ, ШЕФ ОДСЈЕКА ОНКОЛОГИЈЕ У БОЛНИЦИ ,СВЕТИ ВРАЧЕВИ: Кад смо заједно, шансе за успјех су веће :: Semberija INFO ::

 

БИЉАНА МАРЈАНОВИЋ, ШЕФ ОДСЈЕКА ОНКОЛОГИЈЕ У БОЛНИЦИ ,СВЕТИ ВРАЧЕВИ: Кад смо заједно, шансе за успјех су веће


Савремена онкологија доноси све већу успјешност у онколошком лијечењу, уз пораст броја излијечених пацијената, истиче др Биљана Марјановић, специјалиста интерне медицине, субспецијалиста онкологије, шеф Одсјека за онкологију при интернистичкој служби Болнице ,,Свети врачеви“ која каже да су онколошке болести главни изазов модерне медицине. На онколошком одјељењу лијечи се болест која се још увијек изговара шапатом - рак,  болест чије је лијечење повезано с пуно додатних мање и више тешких прича, али и предрасуда.
 
У чекаоници Одсјека за онкологију Болнице ,,Свети врачеви“ болесници, а с њима у пратњи чланови породице. Чекају преглед или лијечење. У дневној болници, у креветима, болесници. Започињу с лијечењем или га настављају. Људи, животи, судбине, страхови, бол, патња и нада. Све помијешано и сабијено у том малом простору. Међу њима су и људи у бијелом, онколози и медицинске сестре који су свој живот посветили лијечењу баш те болести.

- На нашем одсјеку онкологије заједно са мном већ дужи низ година ради др Ивана Деспотовић, која планира субспецијализацију, тако да ћемо добити још једног онколога. Имамо и двије јако искусне сестре, Раду Игњић и Љубицу Бирчаковић. Иначе, онколошко особље и њихови болесници ,,живе заједно’’. У сталној смо борби с онколошким болестима, заједно с болесницима и њиховим породицама. Пратимо их кроз болест и касније кроз живот“, каже др Биљана Марјановић. 

Као онколог ради више од 10 година и кроз њене руке прошли су бројни пацијенти обољели од карцинома. Не зна тачно колико их је излијечено, али истиче да се од тада онкологија доста промијенила, јер савремена онкологија доноси све већу успјешност у лијечењу.  

- На одлуку да након специјализације интерне медицине субспецијализујем онкологију пресудно је било то што су биле велике потребе за онкологом. Тада је цијела онкологија била на плећима проф. др Синише Максимовића, који је и зачетник рада са онколошким пацијентима у нашој болници, те оснивач онколошког конзилијума. У лијечењу онколошких пацијената радимо мултидисциплинарно, а у нашем онколошком конзилијуму, који се састаје и ради сваких 15 дана, су интерниста др Ивана Деспотовић  и ја, хирург проф. др Синиша Максимовић и радијацијски онколог из Центра за радиотерапију др Горан Марошевић. Одличну сарадњу имамо са нашим колегама у болници, хирурзима и са урологом. На основу отворених разговора и налаза планирамо даље лијечење и контроле пацијента“, прича др Биљана Марјановић и истиче да од прошле године у бијељинској болници функционише и пулмолошки онколошки конзилијум, што је за пацијенте са тумором плућа велика олакшица, јер су раније на конзилијарне контроле морали да одлазе у Бања Луку.
 
- Уз помоћ породице, њихову и нашу помоћ, некако гурамо те тешке животне приче. Кад смо у овоме заједно, шансе за успјех су пуно веће“, каже др Марјановић, наводећи да статистички подаци говоре о повећаном броју онколошких пацијената како у свијету, тако и код нас. Најчешћи карцином код жена је карцином дојке, затим гинеколошки карциноми, те карцином дебелог цријева. Код мушкараца на првом мјесту је карцином дебелог цријева, слиједи карцином плућа, те, све чешће, карцином простате.

- Карцином дојке јесте чест, јавља се код све млађих жена, и то није добро. Међутим, добро је то да расте самосвијест жена за прегледе, а велики посао обављају и гинеколози који инсистирају да свака жена преко 40 година обави мамографски преглед. Резултат тога је да се болест открива у раном стадијуму, па тако добијамо пацијенткињу која може да се излијечи. Док се прије терапија сводила на хируршки третман и хемиотерапију, данас је постигнут велики напредак, јер постоје ефикасни лијекови, тзв. паметни биолошки лијекови, који дјелују циљано, те се постиже не само значајно продужење животног доба пацијента, него и побољшање квалитета живота“, наглашава др Марјановић, појаснивши да је стадијум важан, јер помаже да се одабере најбољи план лијечења. Она каже да зна како сви одлазак код онколога тешко доживљавају.

- Кад уђу у амбуланту, та тјескоба и страх се осјећају из сваке поре бића. Док листам налазе размишљам и како да на најмање болан начин кажем истину. Треба рећи, треба објаснити, одговорити на сва питања  тако да обољели зна, али и да има снаге за оно што нас заједно чека. Треба га увјерити да сутра постоји и да треба издржати и вјеровати. Затим, породици болесника треба информација, савјет, треба разговор, подршку, а првенствено охрабрење и наду. Дотичу ме њихови страхови и њихове туге, али ту је и радост кад се људи излијече,“ прича др Марјановић, наглашавајући да онколози и онколошки болесници развијају посебан однос, понекад узајамно, понекад просто зависе једни о другима, живе у неком мало посебном свијету.   
 
Сви онколошки пацијенти збринути

Кад се десила пандемија корона вируса др Марјановић била је забринута за своје пацијенте, јер се ради о имунокомпромитованим особама, а оне су најризичнија група. 

- У болници је, у таквој епидемиолошкој ситуацији, доста тога  предузето да се спријечи катастрофа.  Наш директор проф. др Златко Максимовић, иако је био у великој борби са тренутном ситуацијом, имао је слуха за онколошке пацијенте. Обезбијеђено је да се пацијенти који примају хемиотерапију, при уласку, тестирају на брзи тест како се не би десило да заражени пацијент уђе и зарази остале. Директор је инсистирао да не смије доћи до прекида рада онколошког конзилијума, да се стално одржава комуникација с Бања Луком, са  Центром за радиотерапију, са Одјељењем за пулмологију. Инсистирао је да не смије доћи до прекида. И тако је и било. Ниједан дан није стала са радом дневна болница, нити је прекинута хемиотерапија, нити дијагностика за наше пацијенте. Ниједна хитна хируршка операција није одгођена“, истиче др Марјановић и подсјећа да су прошле године у дневној болници, гдје пацијенти примају хемиотерапију, стари кревети замијењени новим, најсавременијим.

- Било је пуно посла, али није било периода да пацијент не може доћи до онколога и онколошког конзилијума“, каже др Биљана Марјановић.       

Семберске ноине - Семберија инфо - М.Решидовић