ОТВОРЕН БИЈЕЉИНСКИ УМЈЕТНИЧКИ САЛОН: Таласи визуелних тонова и дах несвакидашњег :: Semberija INFO ::

 

ОТВОРЕН БИЈЕЉИНСКИ УМЈЕТНИЧКИ САЛОН: Таласи визуелних тонова и дах несвакидашњег


На Бијељинском умјетничком  салону, једанаестом по реду, изложена су дјела 22 умјетника различитих генерација, који су рођењем, радом или животом везани за Бијељину. Овај изузетан културни догађај Бијељинцима је постао незаобилазан.

Бијељински умјетнички салон угледна је изложба савременог стваралаштва на пољу ликовне умјетности, примјењене умјетности, дизајна и архитектуре. Манифестација се реализује у организацији Умјетничке галерије Бијељина и под вођством кустоса, академског графичара Милијанка Михољчића, уноси радост умјетности указујући да су умјетници важан каменчић у мозаику културног живота града. 
                                                                                                   
Салон је дио званичног програма прославе славе града Бијељине, Светог Пантелејмона, а изложени радови само су дио оног што се у бројним атељеима ствара између два љета. 

Милијанко Михољчић
                                                                                           Милијанко Михољчић  
                                 
-На  11. умјетничком салону, за који сматрам да је најбољи до сада, изложена су дјела 22 бијељинских сликара, дизајнера и архитеката. Умјетници су то различитих генерација, а заједничка им је посвећеност ономе чиме се баве, иновативност и отвореност за нове моменте. Посматрајући ликовне радове може се видјети да су заступљене све технике, као што су цртеж, уље на платну, комбинована техника, форма у дрвету, иконопис, калиграфија, стенцил арт и умјетничка фотографија. У широком дијапазону интересовања и ликовних стремљења заступљене су занимљиве умјетничке форме, почев од оних који припадају класичном поимању форме и смјештају се у токове историјских кретања, преко средње генерације, па до најмлађих који су у трагању за стваралачким идентитетом и оригиналним ликовним изразом, указује Милијанко Михољчић.

Како појашњава, изложба је ревијалног карактера и има двоструку улогу: с једне стране  подстиче разноврсност, а с друге стране се уз позната имена промовишу и мање присутни сликари нашег  града.                                                                                                                             
Посматрање радова Бијељинског умјетничког салона доживљава се као отварање прозора за поглед кроз простор и вријеме одакле запљускују таласи визуелних тонова и дах посебног, несвакидашњег.                                                                                                                     
Овогодишње издање салона, поред тога што је занимљив пресјек стања ликовне сцене, бијељинској публици представља дизајнерска рјешења и изразе, као и архитектонска рјешења.                                                                                                                                                                                                                                                 
 На 11. бијељинском умјетничком салону представљени су радови које потписују Божидар Милијашевић, Милијанко Михољчић, Наталија Цимеша, Вања Спремо, Братислав Хедјеши, Павле Голијанин, Весна Вујичић, Кристијан Кубатлија, Споменко Ђекић, Небојша Драгић, Јелена В. Поповић, Срђан Ћеранић, Марија Тица Ковачевић, Слободан Крстић, Митар Симикић, Мирна Јовановић и Лјиљана Савић, те архитекти  Софија Бајић,  Анђелија Бојановић, Маја Зарић, Нина Михајловић и Илија Михајловић који су се представили својим конкурсним рјешењима, али и изведеним пројектима ентеријера. Они су, повезујући локална с глобалним мјерилима, испреплели и примијенили различита искуства и сценарије за индивидуални живот и живот заједнице.  А мисија архитектуре је, како рече Рајт, један од највећих америчких архитеката свих времена,  да помогне људима да разумију на који ће начин моћи да учине живот љепшим и свијет бољим за живљење и да тако дају животу сврху, риму и значење.

Семберија ИНФО/ М. Решидовић