УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ,,ОТАХАРИН“ БИЈЕЉИНА: Отргнути од заборава ромску културу, традицију и језик :: Semberija INFO ::

 

УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ,,ОТАХАРИН“ БИЈЕЉИНА: Отргнути од заборава ромску културу, традицију и језик


Иако су Роми најбројнија национална мањина у Босни и Херцеговини, култура, традиција и језик Рома изложени су сталном нестајању, речено је на округлом столу ,,Промоција и очување ромске културе, традиције и језика“ који је, у организацији Удружења грађана за промоцију образовања Рома ,,Отахарин“, одржан 26. новембра у Центру за културу Семберија у Бијељини.

У уводном обраћању, у ком су ријеч узели замјеник министра за људска права и избјеглице Предраг Јовић, гошћа из Прага Јелена Силајџић испред удружења ,,Слово 21“ и  извршни директор ,,Отахарина“ Драган Јоковић, истакнуто је да се популаризацијом културе и традиције Рома обогаћује културна понуда града и доприноси угледу локалне заједнице као мултикултурне средине  која његује богатство различитости,  супротстављајући се предрасудама и стереотипима о Ромима и Ромкињама и њиховој култури и традицији.



- Једна од важних ствари које смо као Министарство за људска права и избјеглице радили протеклих пар година јесте да живот ромске популације учинимо бољим. Моја лична идеја, коју сам упутио градоначелнику Бијељине Мићи Мићићу, као и извршном директору ,,Отахарина“, је да у нашем граду, у Бијељини, на неки начин  свим осталим грађанима више приближимо ромску културу, традицију и језик. Сматрам да је најбољи начин за постизање тог циља организација фестивала на ком ће се презентовати, како културно-умјетничка друштва  која његују ромску културу, тако и резултати рада експерата који се баве изучавањем ромског језика и традиције, изјавио је Предраг Јовић,  додавши да би било добро да у Бијељини ромску културу и традицију оживимо и кроз СКУД ,,Семберија“ у који би требало да се укључи већи број младих из ромске популације.   

Искуства у организацији Свјетског ромског фестивала, покренутог прије 22 године у Прагу, под називом ,,Каморо“ (што на ромском значи ,,Мало Сунце“) изнијела је Јелена Силајџић. Иначе, овај фестивај је добитник признања ЕУ, које му је уручено у Бриселу, којим је оцијењено као једно од 24 најбоља професионална фестивала у Европи у 2019. години.  

- Фестивал траје седам дана и подијељен је у три дијела: културни, експертни и медијални. Сва та три дијела фестивала су значајна, али културни дио увијек буде најатрактивнији и он увијек привуче највише публике, посебно дио гдје се изводе различити жанрови музике. То не чуди, јер ромску музику воле у цијелом свијету, рекла је Јелена Силајџић, нагласивши да раде тако да настоје све да подигну на највиши професионални ниво.  

Организатор округлог стола, удружење ,,Отахарин“, указује да обзиром да је ромска заједница у Бијељини једна од ријетких која је очувала ромски језик, одлучили су да их подрже у очувању, језика, културе и традиције.

- Сматрајући да је један  од битних сегмената живота и историје града Бијељине и живот, култура и традиција бијељинске ромске заједнице, те да је то заједничко богатство свих Бијељинаца. Кроз кампању ,,За промоцију и очување ромске културе и језика“ иницирали смо активности које ће допринијети да културна баштина Рома буде популаризована и сачувана за сљедеће генерације. Такође, популаризацијом културе и традиције Рома обогаћује се културна понуда града Бијељине и доприноси се угледу града као мултикултурне средине која његује богатство различитости, рекао је Драган Јоковић додавши да кампању проводе у оквиру пројекта који имплементирају Кеар (Care) Интернатионал у Босни и Херцеговини и Удружење грађана за промоцију образовања Рома ,,Отахарин“ - ,,Унапређење социјалних услуга кроз јачање  невладиних организација у БиХ , којег финансира Влада Чешке Републике и Keаr (Care) Чешка. 

Портал Семберија ИНФО - М. Решидовић
Фото - Б. Милошевић