ПРОЈЕКАТ ОСНАЖИВАЊА ЖЕНА И ДЈЕВОЈАКА С ИНВАЛИДИТЕТОМ: ,,ОВДЈЕ САМ- ВИДЉИВА И ПОНОСНА“ :: Semberija INFO ::

 

ПРОЈЕКАТ ОСНАЖИВАЊА ЖЕНА И ДЈЕВОЈАКА С ИНВАЛИДИТЕТОМ: ,,ОВДЈЕ САМ- ВИДЉИВА И ПОНОСНА“


Коалиција ,,Колоси“ организовала је прес конференцију на којој су најавили пројекат ,,Овдје сам- видљива и поносна“,  који реализују уз подршку МyРигхт-а из Сарајева, а финансира га Шведска агенција за међународну развојну сарадњу СИДА коју представља амбасада Шведске у БиХ.
 
Оцјењујући да наше друштво није потицајно за жене, са прес конференције је упућен позив свим женама и дјевојкама с инвалидитетом да се укључе у реализацију овог пројекта.
 
-Наше друштво није потицајно за жене, а када се ту још придружи и инвалидитет, онда се може говорити о вишеструкој дискриминацији. Ријетко се дешава да су права жена и дјевојака с инвалидитетом посебно и смислено укључена у питања од интереса за цијело друштво, па се животне ситуације из перспективе дјевојака и жена с инвалидитетом, њихова права и потребе ријетко приказују. Мали број студија и истраживања се бави овим питањем, и углавном су жене с инвалидитетом запостављене у студијама и истраживачким извјештајима о особама с инвалидитетом, феминистичким студијама и другим важним питањима која су директно повезана с њиховим животом“ појашњава пројект-координатор Милорад Јовић, технички секретар Коалиције ,,Колоси“.
 
Прецизирајући да  је планирано да се обиђе на терену 80 жена, Јовић изражава очекивања да ће кроз овај пројекат створити и нове лидерке које ће заговарати права жена и дјевојака с инвалидитетом.
 
Радмила Симић, предсједница Хуманитарног удружења ,,Арта“ биће у стручном тиму који ће радити на терену.
 
-Постоји неколико разлога због којих жене и дјевојке с инвалидитетом нису активне учеснице у питањима која се директно тичу њиховог положаја у друштву, а прије свега то су породична ситуација, искљученост из образовних процеса, незапосленост, ниском самопоуздању, те неукључивање у рад локалних организација особа с инвалидитетом“, указује Радмила Симић наводећи податак да су према попису становништва из 2013. године, 161.083 жене с инвалидитетом, а према процјени МyРигхт-а мање од два одсто их је видљиво у организацијама или уопште у локалним заједницама.
 
Због тога је организација МyРигхт заједно са својим партнерима, организацијама особа с инвалидитетом окупљених у пет регионалних коалиција, креирала пројекат с циљем идентификације жена и дјевојака с инвалидитетом у локалним заједницама, те програм њиховог оснаживања и јачања компетенција.
 
- Пројекат ће трајати три године кроз радионице и менторски програм, а циљ је да се повећа број жена и дјевојака с инвалидитетом које ће се активно укључити у рад организација особа с инвалидитетом и заговарати рјешавање питања која се тичу дискриминације над женама с инвалидитетом“, каже дипломирана психологица Ивана Стевановић која ће бити у стручном тиму на терену.
 
Према њеним ријечима, стручни тим ће прикупљати податке на терену интервјуисањем жена и дјевојака с инвалидитетом како би се добила јаснија слика о њиховој социо-економској ситуацији и да се боље разумију разлози и препреке које су узрок њихове пасивности у вези с учешћем у организацијама особа с инвалидитетом и локалној заједници. 
 
Овом приликом упућен је позив свим женама и пунољетним дјевојкама с инвалидитетом, које се до сада нису укључивале у рад организација особа с инвалидитетом на подручју које покрива Коалиција ,,Колоси“, да се јаве на телефон број о65 661 807 или мејл [email protected].
 
-Пројекат се имплементира под називом ,,Овдје сам-видљива и поносна“, јер жене и дјевојке с инвалидитетом заслужују да се њихови ставови и мишљења уваже са достојанством које заслужују“, истиче Милорад Јовић.

Семберија инфо