:: Semberija INFO ::

 

СТАРЕ КУЋЕ У ДОЊЕМ МАГНОЈЕВИЋУ: СПОМЕНИЦИ ЈЕДНОМ ЖИВОТУ И ВРЕМЕНУ


На подручју Семберије и Мајевице још увијек има сачуваних старих кућа од ћерпича, али је мало њих које се још увијек користе за становање. Углавном служе као подсјећање на нека давна времена, када су куће биле пуне чељади, када се живјело скромно и сиромашно, али уз пуно више животне радости и оптимизма.
 
Једно такво породично имање сачувано је у Доњем Магнојевићу. У кући, старој више од седамдесет година, живи Јовица Лазаревић (48) с мајком и својом породицом.



- Рођен сам у овој кући. Брат и ја смо с родитељима овдје живјели и одрасли. Кућа је била удобна за живот на селу, љети је било свјеже, зими топло. Бавим се пољопривредом и помало се бавим молерајем”, прича за Семберија инфо Јовица Лазаревић.

Његов стриц, Лазар Лазаревић, иако има већ осамдесет пет година, још увијек ради и на њиви и око куће. Вози трактор и бицикл, изузетно је виталан и покретан.
 

- Сјећам се добро свог дјетињства. Куће су биле пуне дјеце. У једној кући жена је изродила деветнаесторо дјеце. Мој отац је имао деветоро дјеце, производио је здраву храну. Удисали смо чист зрак. Пуно нам је срце било. И народ је био бољи. Данас се све пореметило. Влада завист међу људима. Некада се пуно радило, скромно живјело. Једино смо се плашили неких епидемија, попут тифуса, након Другог свјетског рата. Здравље ме још увијек добро служи. Сјећам се да сам од малих ногу радио на њиви. Поштовали смо старије. Када они воде разговор у просторији, ми смо се завлачили под скеле, дрвене импровизоване кревете. Нисмо смјели да се јавимо, ријеч да проговоримо. Данас је неко друго вријеме. У Титово вријеме није било оволико партија, странчарења. Старији се данас потчињавају дјеци, јер, у противном, наступају проблеми. Дјеца траже добар аутомобил, лијеп живот, пуно новца, али, без обавеза. Војска је била велика школа за омладину, попут факултета”, прича за Семберија инфо старина Лазар Лазаревић, истичући да је некада било пуно више физичког рада и напора, али да је било и више слоге и разумијевања међу људима.

(Семберија инфо)