
BIJELJINA: ZLOČIN POČINJEN NAD PRIPADNICIMA JNA U TUZLI, JOŠ UVIJEK BEZ KAZNE!
Prije 34 godine, u napadu na kolonu tadašnje JNA 15. maja 1992. godine, ubijeno je 51 lice, tri osobe su kasnije preminule od posljedica ranjavanja, dok je 78 ljudi ranjeno. Za počinjeni zločin još uvijek niko nije odgovarao, a Slavko Novaković, preživjeli učesnik Tuzlanske kolone, apelovao je da se odgovorni procesuiraju.

-Počinjen je zločin nad nedužnim vojnicima JNA, ljudima koji su samo imali zadatak da napuste kasarnu u Tuzli do 19. maja. Zločin koji s desio bio je u organizaciji Selima Bešlagića , tadašnjeg gradonačelnika i njegovih najbližih saradnika. Evo 34 godine posle tog zločina, ne mogu da shvatim da nema institucija u BiH koje mogu procesuirati ovaj događaj i da još niko nije odgovarao za za taj događaj. Čovjek živi sa optimizmom i nadom, da će jednog dana pravda doći”, poručio je Novaković.

U ime predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, pomenu ubijenim u Tuzlanskoj koloni prisustvovao je državni sekretar ministarstva za rad i boračka pitanja Nikola Vukelić.
-Okupili smo se na mjestu tuge i bola, a mnogo je takvih mesta u Republici Srpskoj. Dok mi tugijemo i obeležavamo nesumnjiv zločin, oni proslavljaju i obeležavaju ovaj dan kao veliku pobedu, a kada bi neko iz sveta, racionalno i nepristasno analizirao ovaj slučaj Tuzlanske kolone, bilo bi mu jasno koliko je ovakva tvorevina, kakva je danas BiH, apsurdna”, rekao je Vukelić.

Ministar rada i boračko invalidske zaštite Radan Ostojić odao je počast ubijenim u Tuzlanskoj koloni.
-Na ovom svetom mjestu obilejžavamo strašan zločin nad nevinim pripadnicima JNA koji su po prethodno postignutom dogovoru samo htjeli da izađu iz tuzlanske kasarne. Razlog zbog kog su ubijeni je samo mržnja. Tražim od institucija Republike Srpske i Srbije da se odgovrni procesuiraju i kazne za počinjen zločin”, rekao je Ostojić.

U ime Gradske uprave, Radoslav Ostojić je naglasio da je ,,napad na kolonu JNA jedan od velikih zločina bez kazne iz proteklog rata”.
-Ubijeni su mladići, ubijeni su ljudi koji su samo željeli izaći na slobodnu teritoriju. Ovaj zločin ne smije ostati zločin bez kazne”, rekao je Ostojić.

Počast ubijenim vojnicima JNA pored porodica žrtava, odali su preživjeli iz Tuzlanske kolone, izaslanik predsjednika Republike Srpske Bojan Savić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, te predstavnici brojnih udruženja, ustanova, privrednog i javnog života.
Semberija info / O.Stjepanović




