Borac remizirao sa Sarajevom u derbiju 18. kola Premijer lige: Fanimo spasio šampiona :: Semberija INFO ::

BANjALUKA - Fudbalere Borca minuti su dijelili od trijumfa nad nepobjedivim, šampionskim Sarajevom u derbiju 18. kola Premijer lige BiH (2:2).

Vodili su “crveno-plavi” sa 1:0 i 2:1, međutim, Matijas Fanimo je sa dva gola, od kojih je drugi postignut u 85. minutu, spasio aktuelne prvake prvog ovosezonskog poraza.

Banjalučani su tako propustili priliku da sruše neugodnu tradiciju, pošto protiv Sarajlija na Gradskom stadionu nisu slavili od 2011. godine.

Aktuelni šampion u duel je ušao s ciljem da kontroliše dešavanja na terenu, da kroz posjed lopte pokuša da ugrozi domaćina, što mu je i polazilo za rukom u uvodnim minutima meča, u kojima je stvorio dvije solidne prilike. Borac, s druge strane, kao da je bio u grču u prvih petnaestak minuta.

Pa ipak, kada su se učenici Vlade Jagodića oslobodili pritiska, i poveli su. Veliki posao na lijevom boku obavio je Jovo Lukić. Ophrvao se sa rivalima, sačuvao loptu, ušao u šesnaesterac, a onda pravovremeno uputio povratnu loptu za Almedina Ziljkića, koji je preciznim udarcem zatresao mrežu.

Duel je ušao u nešto mirniju fazu, većinom se igralo između dva šesnaesterca pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:0.

“Bordo” tim je u nastavku krenuo agresivnije ka golu Bojana Pavlovića. Rezultat toga je i izjednačenje u u 60. minutu. Haris Handžić je probio lijevu stranu, centrirao na drugu stativu. na kojoj se odlično snašao Matijas Fanimo i vratio stvari na početak.

Nedugo nakon izjednačenja gost je krenuo po vođstvo, domaćin se odbranio, a zatim iz odlično odrađene polukontre vratio prednost na svoju stranu. Egzekutor je bio kapiten Stojan Vranješ. Borcu je posao olakšan u 72. minutu, kada je Anel Hebibović dobio crveni karton. Međutim, čovjek manje na terenu nije spriječio Fanima da svojim drugim pogotkom spasi svoj tim poraza u derbiju.

Trener “crveno-plavih” Vlado Jagodić nakon meča je izrazio žaljenje što su njegovi učenici ispustili dva boda.

- Morali smo da prelomimo utakmicu na 2:1. Neke situacije smo olako ispustili i onda, kao protiv Širokog, stigne kazna. Nemam šta da zamjerim igračima. Bio je ovo više borben nego spektakularan derbi. Sve smo učinili da porazimo šampione, oni su se izvukli, ali ne nezasluženo - izjavio je Jagodić.

U ostalim susretima 18. kola postignuti su sljedeći rezultati: Velež - Olimpik 2:0 (Mulić 39, Cvijanović 66), Mladost - Zrinjski 0:1 (Bilbija 29), Željezničar - Široki Brijeg 2:3 (Lendrić 90+2, Bojo 90+3 - Marić 15, Jurić 84, Pervan 87),

Prvi dio sezone završava se narednog vikenda, utakmicama 19. kola u kojima će se sastati: KRUPA NA VRBASU: Krupa - Željezničar, TUZLA: Tuzla siti - Borac, SARAJEVO: Olimpik - Radnik, MOSTAR: Velež - Mladost, SARAJEVO: Sarajevo - Sloboda, ŠIROKI BRIJEG: Široki Brijeg - Zrinjski.

7 golova: Fanimo (Sarajevo), Cvijanović (Velež),

6 golova: Ziljkić, Vranješ (Borac), Rahmanović, Handžić, (Sarajevo), Hadžić (Mladost), Štilić (Željezničar), Ubiparip (Tuzla siti), Lendrić (Željezničar),

5 golova: Jurilj, Jović (Široki Brijeg), Mujezinović (Željezničar), Bradonjić (Radnik), Osmanović (Olimpik)...