DEMANTI NA PISANjE MEDIJA O "HAPŠENjU PIRATA" IZ BIJELjINE :: Semberija INFO ::

 

DEMANTI NA PISANjE MEDIJA O "HAPŠENjU PIRATA" IZ BIJELjINE


Advokatska kancelarija Vasilić zastupa odbranu A.M. (1997.) iz Bijeljine, koji se sumnjiči da je izvršio krivično djelo iz člana 243. Krivičnog zakona BiH „Nedozvoljeno korištenje autorskih prava“, a povodom akcije koja je provedena u koordinaciji Tužilaštva i Suda BiH, te MUP-a Republike Srpske kodnog naziva „Plagijat 2019“, uputila je demanti povodom pisanja najvećih štampanih i onlajn medija u Bosni i Hercegovini. Semberija INFO prenosi saopštenje u cjelini.

- Zbog bombastičnih naslova pisanih i elektronskih medija u BiH „Uhapšen…“, „ojadio za 450.000 Eura“, „krao“, „oštetio Bjelogrlića za 900.000 maraka“, „nezakonito skidao i prikazivao serije“ primorani smo radi zaštite interesa klijenta objaviti demanti neistinitih navoda.

Osumnjičenom A.M. se na teret stavlja da je u vremenskom periodu od decembra 2017. godine do danas putem internet stranica omogućio pristup sadržajima serija koje su zaštićene autorskim pravima koristeći streaming i OTT tehnologiju čime je neovlašteno učinio dostupnim javnosti autorska djela u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi.

- Dana 16. 12. 2019. godine osumnjičeni je ispitan u prostorijama MUP-a RS u Bijeljini i odmah nakon ispitivanja je pušten. Prilikom ispitivanja nije mu stavljen na teret, ni u jednom smislu, iznos koji mediji bombastično pominju od 450.000 EUR-a ili 900.000 KM, niti da je oštetio konkretno Bjelogrlića ili „Junajtid Medija Grupu".

Podsjećamo novinske agencije, pisane i elektronske medije kao i uvažene novinare, da se shodno temeljnom načelu krivične odgovornosti svako mora smatrati nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom suda ne utvrdi njegova krivica. Ovo načelo jeste ustavno načelo, a predviđeno je i u međunarodnim dokumentima i to u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, odakle je preuzeta i ugrađena u naš krivični postupak. Osim toga posebno naglašavamo da presumpcija nevinosti važi tokom cijelog krivičnog postupka, sve dok presuda ne stupi na pravnu snagu.

Suprotno navedenom i suprotno Kodeksu za štampu i online medije u BiH, veliki broj medijskih kuća je iznio niz neistinitih tvrdnji da je A. M. (1997.) iz Bijeljine „Uhapšen…“, „ojadio za 450.000 Eura“, „krao“, „oštetio Bjelogrlića za 900.000 maraka“, „nezakonito skidao i prikazivao serije“, pri čemu se iznose tvrdnje na štetu klijenta i direktno narušava pretpostavka nevinosti, ali i postupa suprotno Kodeksu medija kojim su obavezni da štite prava pojedinaca i standarde ljudskih prava, da obavljaju svoj posao u duhu pravednosti, istinitosti i pristojnosti pri sakupljanju informacija.

Čitanjem brojnih naslova stiče se utisak da su medijske kuće prije Suda donijele presudu kako je osumnjičeni ukrao, ojadio, skidao i dijelio autorska prava drugih, što je nedopustivo, budući da je krivični postupak u fazi istrage, da je lice u statusu osumnjičenog, da još uvijek postupajući tužilac nije donio odluku o podizanju optužnice niti je sud dozvolio da se na glavnom pretresu odlučuje o bilo kakvom dokazu na štetu ili u korist osumnjičenog.

Odredbama Zakona o zaštiti od klevete propisano je da svako poslovno sposobno lice koje prouzrokuje štetu ugledu fizičkog lica iznošenjem ili pronošenjem izražavanja nečeg neistinitog, identifikujući to lice trećem licu, (u brojnim medijima je izneseno ime i prezime osumnjičenog) odgovorno je za klevetu prema odredbama koje uređuje Zakon o obligacionim odnosima, pa se na ovaj način demantuju navodi medija da je osumnjičeni uhapšen, da je prema naslovima medija i njihovim tekstovima oglašen odgovornim za štetu u vezi povrede autorskih prava i to u iznosima 900.000 KM odnosno 450.000 EUR-a.

Shodno svemu gore navedenom, a u duhu načela obavezujućeg Kodeksa i člana 5, pozivaju se odgovorni novinari da imaju profesionalnu obavezu blagovremeno ispraviti bilo koju objavljenu informaciju koja je netačna (umjesto imena i prezimena staviti inicijale, čime se štiti ličnost) u smislu ovog demantija uz ispravku objave, sa dužnim isticanjem u istim medijima gdje su i objavljeni krivi i neistiniti navodi, sve pod prijetnjom podnošenja tužbe.

U duhu pronalaženja pravde potrebno je dozvoliti Tužilaštvu da provede istragu te u tom smislu donese odluku o eventualnom krivičnog progonu, a sve u cilju objektivnog i nezavisnog suđenja kojim se, suprotno tvrdnjama medija, mora donijeti pravedna odluka suda, van pritiska medijskih naslova.

Advokatska kancelarija Vasilić

Upućeno medijima Slobodna Bosna, Depo, Avaz, N1, Nezavisne, Večernje novosti, Glas Srpske, Blic, Oslobođenje