STANIĆ PISAO SATLERU: EU TREBA DA RAZVIJE SVOJE MEHANIZME U BORBI PROTIV PANDEMIJE :: Semberija INFO ::

 

STANIĆ PISAO SATLERU: EU TREBA DA RAZVIJE SVOJE MEHANIZME U BORBI PROTIV PANDEMIJE


Poštovani gospodine Satler,
 
Nadam se da pod slobodom podrazumijevamo to da možemo reći i ono što drugi ne bi voljeli da čuju. Ideal i cilj kome težimo svih nas u BiH i u RS je ulazak naše zemlje u EU punopravno članstvo i to je jedno od rijetkih pitanja oko kojeg u BiH postoji opšti konsenzus.
 
Većina od 27 zemalja članica, sa preko 450 miliona ljudi koji u njima žive, od početka pandemije izazvane SARS CoV 2 virusom, nalaze se možda po prvi put u izvjesnoj diskoordinaciji i dezorganizaciji.
 
Mi se kao zemlja već dugo nalazimo u takvom stanju, a obzirom da ste našoj zemlji svojevremeno uputili 14 preporuka, iz toga crpim pravo da mi, sa većim iskustvom u diskoordinaciji i dezorganizaciji, uputimo EU par preporuka.
 
Poznato nam je da je zdravstvo uglavnom u nadležnosti zemalja članica, ali pandemija Kovid-19 razotkrila je niz slabosti koje, radi budućnosti, treba otklanjati. EU je u sklopu zajedničke regulative potrebno obuhvatiti posebnom uredbom koja bi imala zakonsku snagu, obavezujuću za sve zemlje članice, a uređivala bi oblast odgovora na Pandemiju. Dvadeset i prvi vijek je već svakako trajno obilježila ova pandemija, ali to ne znači da ih neće biti u budućnosti i to u kraćim međuintervalima nego što to može bilo ko pretpostaviti.
 
Najupečatljivija je bila i još uvijek traje situacija oko nabavke vakcina u EU. Dok SAD ograničavaju izvoz vakcina da bi izvršili prioritetno snabdijevanje svoga stanovništva, EU trpi posljedice tih restrikcija izvoza, trpi odugovlačenje isporuka i pored potpisanih ugovora. Uz sve to, EU je izvezla više od 34 miliona doza, jer nije uspjela nametnuti ograničenja, sve to je dovelo do različitih rješenja u zemljama EU. Na osnovu svega navedenog, bilo bi od krucijalne važnosti za EU, ali i za nas u susjedstvu koji njoj težimo i pripadamo, da se pri ECDC-u (Evropskom Centru za Prevenciju i Kontrolu Bolesti) razvije Naučno-istraživački centar koji bi bio opremljen najnovijim tehnologijama iz oblasti virologije i razvoja vakcina. Ovaj Centar bi trebalo da omogući brz i efikasan razvoj vakcina za sve eventualne pandemije u budućnosti, čime bi se postigao brz odgovor naročito kod mutacija virusa.
 
EU bi trebala većinski da finansira taj Centar, kako bi se izbjegla preuzimanja kroz upliv kapitala. Centar bi bio javno dobro cijele EU. Evropska Unija za ovaj projekat ima više nego dovoljne naučne, kadrovske i finansijske pretpostavke i bilo bi neoprostivo da se ovi događaji u budućnosti ponove. Poslednja preporuka je da se ne štedi na nauci i zdravstvu, jer samo zdrav čovjek može stvarati novu vrijednost.