POVODOM SVJETSKOG DANA OSOBA SA INVALIDITETOM :: Semberija INFO ::

 

POVODOM SVJETSKOG DANA OSOBA SA INVALIDITETOM


Rezolucijom 47/3 Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 1992. godine ustanovljen je  Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ovaj dan obilježava se trećeg decembra s ciljem poboljšanja razumijevanja problema invaliditeta i mobilisanja podrške za dostojanstvo, prava i dobrobit osoba s invaliditetom. Takođe, nastoji se povećati svijest o dobiti koja će proisteći iz integracije osoba s invaliditetom u svakom aspektu političkog, društvenog, ekonomskog i kulturnog života.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da više od milijardu ljudi - oko 15% populacije u svijetu – ima neki oblik invaliditeta.

 Udruženje paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih invalidnih lica ,,Bijeljina“, koje trenutno broji oko 150 članova kao humanitarnu, nevladinu organizaciju, prije 25 godina, osnovala je pokojna Angelina Rikić, sa ciljem da se osobe sa invaliditetom ove vrste uključe u društveni život, te da se u široj društvenoj zajednici predoči problematika ove kategorije ljudi.

-Angelina Rikić je obavljala funkciju predsjednice ovog Udruženja’’, podsjeća za ,,Semberija info“ Ljiljana Rikić, Angelinina kćerka, koja je nastavila majčinim stopama.
 
-Kao dijete osobe sa invaliditetom, logično je da poznajem svu problematiku sa kojom se susreće ova kategorija ljudi. Trenutno u našem Udruženju imamo i dvoje djece, a imamo samo tri volontera. S obzirom da nam materijalne poteškoće predstavljaju najveći problem, zadovoljni smo postignutim. Dobri i humani ljudi pomažu nam finansijski, te na taj način održavamo Udruženja. Trudimo se da ojačamo veze sa srodnim organizacijama u zemlji i inostranstvu putem druženja, sportskih takmičenja, prikupljanja humanitarne pomoći, otklanjanju arhitektonskih barijera u Bijeljini, te pohađanju kursa informatike većine naših članova u projektu osposobljavanja i zapošljavanja. Pomažemo i pri upisu djece naših članova u osnovne i srednje škole, jer osoba sa invaliditetom ima na svim nivoima svakog društva i taj broj u svijetu nažalost iz dana u dan sve više raste’’, precizirala je Ljiljana Rikić, predsjednica Udruženja paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih invalidnih lica ,,Bijeljina’’ i ovim putem pozvala sve humane ljude koji su u mogućnosti da im pruže pomoć i podršku.
 

-U našem jedinom i zajedničkom nam svijetu i među osobama sa invaliditetom žive mnogi: moralni, čedni, plemeniti, ljubazni, pametni, pravedni, vrijedni, hrabri, sposobni, uspješni, dostojanstveni ljudi i sa mnogo većim potrebama za život nego zdrave osobe. Zato zajedno gradimo svijet istih vrijednosti, a snaga je u jedinstvu različitosti i djelovanja u životu zajednice. Naša planeta je mala, ali dovoljna za sve nas samo je pitanje da li svi to želimo. Zato svima poručujem da je najbolji način da se drugima čini dobro i to  jeste način da se suzbije zlo. Zato, poštovani građani, poštujte razlike i prihvatite invalidnost kao dio ljudske različitosti i humanosti’’, jer snaga je u jedinstvu različitosti’’, zaključila je za ,,Semberija info“ Ljiljana Rikić, podsjećajući da poštujući osobe sa invaliditetom poštujete sami sebe.

Prihvatanje, poštovanje i naklonost osobi sa invaliditetom je pomoć toj osobi na najbolji način.
 
(Semberija info)