DANAS JE VODOVDAN, VELIKI PRAZNIK - Dan kada se vidi ko je vjera, a ko nevjera :: Semberija INFO ::

 

DANAS JE VODOVDAN, VELIKI PRAZNIK - Dan kada se vidi ko je vjera, a ko nevjera


Vidovdan je nepokretni vjerski praznik koga praznuju  Srpska pravoslavna crkva  i  Bugarska pravoslavna crkva  28. juna i jedan od najvećih srpskih praznika. Spada u nepokretne praznike, a po  starom kalendaru  je 15. juna. Kod  Srba  je poznat pod nazivom Vidovdan, a kod  Bugara  Vidovden ili Vidov den.

Značaj Vidovdana za srpski narod proističe iz istorijskih događaja koji su vezani za taj datum. Od svih je najznačajniji  Kosovski boj, pogibija  kneza Lazara  (1371-1389) i tzv. propast Srpskog carstva, pa se tog dana, pored  svetog Amosa, od početka XX vijeka slavi i crkveni praznik Svetog velikomučenika kneza Lazara i svetih
srpskih mučenika.

O porijeklu narodnog naziva za ovaj praznik postoji više verzija, ali nijedna nije dokazana, odnosno potvrđena. Po jednoj je ovaj praznik nastavak slavljenja  slovenskog paganskog božanstva   Svetovida, koji je bio bog obilja i rata i koji je možda bio  srpski vrhovni bog. Po drugoj interpretaciji su poštovanje  svetog Vida  donijeli sa
sobom  njemački katolički rudari Sasi, a njihov svetac je prilagođen lokalnom stanovništvu. Međutim, treba imati u vidu da su u  Polablju,  gdje je, takođe, poštovan Svetovid, njegova svetilišta mahom zamijenjena  crkvama  posvećenim svetom Vitu.

Po trećoj interpretaciji, i moguće najvjerovatnijoj, u pitanju je ostatak Zapadnog hrišćanstva iz vremena dok je među Srbima bio jači uticaj Rima, nego Carigrada. Vidovdan je fiksni praznik koji Rimokatolička crkva obilježava 15. juna i posvećen je svetom Vidu, a sam kult svetog Vida je bio vrlo jak među južnoslovenskim
rimokatolicima. Na to upućuje istovjetnost u datumu (28. jun je 15. jun po starom kalendaru) i odsustvo kulta ovog ranohrišćanskog svetitelja u pravoslavnom hrišćanstvu.

I danas po katoličkom Jadranskom primorju postoji obilje toponima i hramova koji nose ime svetog Vida, a sveti Vid je i zaštitnik grada Rijeke, koja Vidovdan (15. jun) obilježava kao dan grada.

Potrebno je skrenuti pažnju da zvaničan datum Vidovdana nije 28. jun, već 15. jun, samo što taj 15. jun zbog razlike u kalendaru pada na 28. gregorijanski jun, kao što i Srpska nova godina čiji je zvaničan datum 1. januar pada na 14. januar, jer se SPC pridržava julijanskog, a ne gregorijanskog kalendara.

Po interpretaciji koja se vezuje za tradiciju i mit Kosovskog boja, sudar dviju vojski na  Kosovu polju  je trebalo da se desi na dan kada treba da se vidi ko je vjera, a ko nevera. Po tom mitu se od tada taj dan naziva Vidovdanom.