UDRUŽENjE GRAĐANA ,,OTAHARIN“ BIJELjINA: Otrgnuti od zaborava romsku kulturu, tradiciju i jezik :: Semberija INFO ::

 

UDRUŽENjE GRAĐANA ,,OTAHARIN“ BIJELjINA: Otrgnuti od zaborava romsku kulturu, tradiciju i jezik


Iako su Romi najbrojnija nacionalna manjina u Bosni i Hercegovini, kultura, tradicija i jezik Roma izloženi su stalnom nestajanju, rečeno je na okruglom stolu ,,Promocija i očuvanje romske kulture, tradicije i jezika“ koji je, u organizaciji Udruženja građana za promociju obrazovanja Roma ,,Otaharin“, održan 26. novembra u Centru za kulturu Semberija u Bijeljini.

U uvodnom obraćanju, u kom su riječ uzeli zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice Predrag Jović, gošća iz Praga Jelena Silajdžić ispred udruženja ,,Slovo 21“ i  izvršni direktor ,,Otaharina“ Dragan Joković, istaknuto je da se popularizacijom kulture i tradicije Roma obogaćuje kulturna ponuda grada i doprinosi ugledu lokalne zajednice kao multikulturne sredine  koja njeguje bogatstvo različitosti,  suprotstavljajući se predrasudama i stereotipima o Romima i Romkinjama i njihovoj kulturi i tradiciji.



- Jedna od važnih stvari koje smo kao Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice radili proteklih par godina jeste da život romske populacije učinimo boljim. Moja lična ideja, koju sam uputio gradonačelniku Bijeljine Mići Mićiću, kao i izvršnom direktoru ,,Otaharina“, je da u našem gradu, u Bijeljini, na neki način  svim ostalim građanima više približimo romsku kulturu, tradiciju i jezik. Smatram da je najbolji način za postizanje tog cilja organizacija festivala na kom će se prezentovati, kako kulturno-umjetnička društva  koja njeguju romsku kulturu, tako i rezultati rada eksperata koji se bave izučavanjem romskog jezika i tradicije, izjavio je Predrag Jović,  dodavši da bi bilo dobro da u Bijeljini romsku kulturu i tradiciju oživimo i kroz SKUD ,,Semberija“ u koji bi trebalo da se uključi veći broj mladih iz romske populacije.   

Iskustva u organizaciji Svjetskog romskog festivala, pokrenutog prije 22 godine u Pragu, pod nazivom ,,Kamoro“ (što na romskom znači ,,Malo Sunce“) iznijela je Jelena Silajdžić. Inače, ovaj festivaj je dobitnik priznanja EU, koje mu je uručeno u Briselu, kojim je ocijenjeno kao jedno od 24 najbolja profesionalna festivala u Evropi u 2019. godini.  

- Festival traje sedam dana i podijeljen je u tri dijela: kulturni, ekspertni i medijalni. Sva ta tri dijela festivala su značajna, ali kulturni dio uvijek bude najatraktivniji i on uvijek privuče najviše publike, posebno dio gdje se izvode različiti žanrovi muzike. To ne čudi, jer romsku muziku vole u cijelom svijetu, rekla je Jelena Silajdžić, naglasivši da rade tako da nastoje sve da podignu na najviši profesionalni nivo.  

Organizator okruglog stola, udruženje ,,Otaharin“, ukazuje da obzirom da je romska zajednica u Bijeljini jedna od rijetkih koja je očuvala romski jezik, odlučili su da ih podrže u očuvanju, jezika, kulture i tradicije.

- Smatrajući da je jedan  od bitnih segmenata života i istorije grada Bijeljine i život, kultura i tradicija bijeljinske romske zajednice, te da je to zajedničko bogatstvo svih Bijeljinaca. Kroz kampanju ,,Za promociju i očuvanje romske kulture i jezika“ inicirali smo aktivnosti koje će doprinijeti da kulturna baština Roma bude popularizovana i sačuvana za sljedeće generacije. Takođe, popularizacijom kulture i tradicije Roma obogaćuje se kulturna ponuda grada Bijeljine i doprinosi se ugledu grada kao multikulturne sredine koja njeguje bogatstvo različitosti, rekao je Dragan Joković dodavši da kampanju provode u okviru projekta koji implementiraju Kear (Care) International u Bosni i Hercegovini i Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma ,,Otaharin“ - ,,Unapređenje socijalnih usluga kroz jačanje  nevladinih organizacija u BiH , kojeg finansira Vlada Češke Republike i Kear (Care) Češka. 

Portal Semberija INFO - M. Rešidović
Foto - B. Milošević