Дјеца и пандемија :: Semberija INFO ::

 

Дјеца и пандемија


“Свјетска здравствена организација је прогласила стање пандемије. Влада Републике Српске донијела је одлуку о увођењу ванредне ситуације и увела полицијски час за период од 20.00 до 05.00 часова, те ограничила кретање за грађане старије преко 65 година. Корона вирусом је заражено преко 100 грађана. Школе и вртићи су затворени. Дјечија игралишта празна. Велики број родитеља је код куће. Баке и дједови, старија популација су посебно угрожени.”

Све ове реченице дјеца у Републици Српској могу да свакодневно чују и прочитају. Такође, они чују, да дјеца нису угрожена категорија, али да могу вирус пренијети одраслима јер су одрасли циљана група свих вијести везано за пандемију КОВИД-19 вирусом.

Све мјере заштите које сви морамо да поштујемо ових тешких дана утицале су на промјене свакодновног живота и навика свих нас. Међутим, оне нису утицале само на промјену свакодневног живота нас одраслих него се и дјечији свијет такође измијенио из темеља. Они су затворени у кућама, без редовних одлазака у вртиће, школске клупе, дружења и игре са вршњацима, без примјереног социјалног контакта. 

Не смијемо заборавити чињеницу да су дјеца посебно осјетљива категорија, они траже одговоре везано за новонасталу ситуацију, траже објашњења, осјећају анксиозност и страх за будућност. Иако то можда видно не испољавају, дјеца сигурно имају страх од информација којима су изложени, страх да се неко од њихових старијих укућана и рођака или они сами не заразе новим вирусом, а поједина и не разумију шта се то дешава. 

Због тога је врло важно да надлежни у систему обрате посебну пажњу на ову осјетљиву категорију и развију и упуте поруке које су оријентисане на дјецу на њима разумљивом језику. Поред тога, важно је пружити стручну помоћ и подршку родитељима како разговарати са дјецом о новонасталој ситуацији, како проводити слободно вријеме и како га квалитетно организовати. 

Омбудсман за дјецу поздравља активности надлежних ресора и кризних штабова и истиче да је у овој ванредној ситуацији дјеци омогућено право на образовање, као једно од основних права дјеце загарантовано УН Конвенцијом о правима дјетета. 

Влада Републике Српске на челу са ресорним министарством, Просвјетно педагошки завод, јавни РТВ сервис, школе, учитељи, наставници, професори, медији и родитељи уложили су максималан напор да се настава на даљину организује и на тај начин настави наставни процес. У свакодневним контактима са актерима процеса наставе, Омбудсман за дјецу има прилику да се увјери колико је то важно и дјеци и родитељима и наставницима.

Омбудсаман за дјецу поздравља изузетно корисне информације које је УНИЦЕФ БиХ објавио на својој интернет страници у којима даје упутства како дјеци представити ситуацију пандемије 
(https://www.unicef.org/bih/pri%C4%8De/kako-razgovarati-s-djetetom-o-pandemiji-novog-koronavirusa-covid-19). 

Такође, веома су важни сви текстови и информације који се налазе на званичним порталима свих надлежних органа и служби како на републичком, нарочито Републичког штаба за ванредне ситуације Републике Српске, али исто тако и на локалном нивоу.

Друштво психолога Републике Српске је, на позив Министарства здравља и социјалне заштите, у сврху подршке грађанима у превазилажењу ове кризе, формирало стручни тим психолога-психотерапеута који ће телефонским путем пружити помоћ свима који имају проблема са превазилажењем ове ситуације. Отворена је бесплатна линија Плавог телефона у термину од 9 до 17 часова за све заинтересоване грађане, а број је 080 05 0305.

Омбудсман за дјецу је веома свјестан осјетљивости категорије дјеце и позива све да уложимо додатне заједничке напоре којима ћемо превазићи ову ситуацију  и  омогућити да њихово физичко, али и ментално здравље остане нетакнуто и да им се омогући нормалан психо-физички развој. Ванредна ситуација захтијева додатну одговорност родитеља, али и могућност да родитељи, сада када проводе много више времена са дјецом, то вријеме с њима искористе на што квалитетнији и креативнији начин.

Поштујмо све мјере надлежних органа и служби. Слиједимо само званичне информције и слушајмо ријечи стручњака.

Омбудсман за дјецу Рпублике Српске Драгица Радовић