Какав план спрема Америка, кад Приштину брине Вучићев сусрет са Помпеом? :: Semberija INFO ::

 

Какав план спрема Америка, кад Приштину брине Вучићев сусрет са Помпеом?


Београд -- Председник Србије Александар Вучић састаће се са америчким државним секретаром Мајком Помпеом у Нјујорку, најављено је на сајту Стејт департмента.

Приштински медији пренели су да ће до овог сусрета доћи, и да ће тема бити Косово, али и да је могуће да ће Вучићу бити изложен план, због чега ће "Приштина морати да буде спремна за компромис", преноси Спутњик.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже да је овај сусрет, уколико је у вези са америчким покушајем да се анимирају Албанци да се врате за сто, за нас добра вест.

"Овај сусрет ће имати смисла једино ако америчка страна изрази спремност да изврши притисак на Албанце. Нема сумње да је Америка доминантан фактор на Косову када је реч о утицају на Приштину и, ако овај позив председнику Вучићу наговештава њихову спремност да се озбиљније укључе у косовски преговарачки процес, тако што би коначно Албанце приволели разуму, онда би било резултата. Односно, требало би приморати Албанце да почну уистину да преговарају и да се држе онога што је договорено", каже он за Спутњик.

"Ипак, верујем да Америка, ако је показала спремност да се ангажује, разуме да све може да има позитивне резултате, једино ако се у следећој фази изврши озбиљан притисак на Приштину", закључује Анђелковић.

Како је објављено на сајту америчког државног секретара — Помпео у Нјујорк одлази на седницу УН посвећену дебати о изазовима за мир и безбедност на Блиском истоку, као и о америчкој подршци за мултилатерална решења.

Сусрету Вучића и Помпеа претходило је упозорење земаља Квинте упућено и Београду и Приштини, у коме се тражи да се обустави кампања Београда за повлачење признања независности Косова, и да Албанци повуку таксе, као и да обе стране обнове дијалог што пре, подсежа Спутњик.

Осим Немачке, Француске, Велике Британије и Италије, потписник овог саопштења је и Америка. С друге стране, иако је америчка амбасада у Србији више пута демантовала да постоји план Доналда Трампа за решење косовске ситуације, то никада није урадио сам Трамп. Такође, ни прича да Трамп подржава идеју о подели Косова никада није из његовог кабинета званично демантована.

Пре неколико дана шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је да САД неће преузети вођење дијалога између Београда и Приштине, али да се труде да пронађу добитну комбинацију за компромис. "Дијалог ће наставити да води ЕУ, али САД желе да пронађу компромисно решење за КиМ и да то искористе за своје предстојеће председничке изборе", рекао је Дачић.

Он није дао одговор на питање да ли САД подржавају поделу Косова, и напоменуо је да је два пута разговарао са саветником за националну безбедност САД Џоном Болтоном и да се они никада нису изјашњавали да ли ће да подрже поделу или имају неки други концепт.

Није тајна да део америчке администрације, поготово људи из најближег окружења председника Трампа, покушава да врати у игру разграничење, односно поделу територија, као могуће коначно решење за косовско питање.

За овакав расплет вишедеценијског конфликта и стављање тачке на косовску трауму посебно је заинтересован један од најближих сарадника првог човека САД, његов саветник за националну безбедност Џон Болтон.

Б92