Ко све може ући у БиХ? :: Semberija INFO ::

 

Ко све може ући у БиХ?


Одлука Савјета министара БиХ да се од 1. јуна дјелимично отворе границе Босне и Херцеговине унијела је доста забуне у јавност, а ко може прећи државну границу те за кога забрана и даље вриједи појаснила је Франка Вицан, портпаролка Граничне полиције БиХ.

У разговору за Фену Вицан је казала како је улазак у БиХ, сходно одлуци Савјета министара БиХ, допуштен држављанима сусједних земаља, и то Црне Горе, Републике Хрватске и Републике Србије, а држављани наведених земаља у БиХ могу ући с пасошом или личном картом, док забрана уласка у БиХ и даље вриједи за држављане других земаља.

Измјеном одлуке Савјета министара, од 2. јуна, улазак у БиХ одобрен је и малољетним странцима који су у пратњи родитеља или старатеља држављанина Босне и Херцеговине, као и странцу чији је супружник држављанина Босне и Херцеговине.

Мјера забране уласка у БиХ не односе се ни на возаче и сувозаче теретних возила приликом обављања међународног транспорта робе у друмском саобраћају, као и посаде и кабинског особља авиона чије је крајње одредиште Босна и Херцеговина. У случају међународног транзита превоза робе друмским  путем, боравак посаде теретног возила у Босни и Херцеговини ограничава се на највише 12 сати, појаснила је Вицан.

Подсјетила је да су отворени и гранични прелази на аеродромима у БиХ гдје ће се примјењивати одредбе раније донесених одлука о прописивању додатних услова за улазак странаца у Босну и Херцеговину уз поштовање прописаних епидемиолошких мјера надлежних тијела у БиХ.

Одлука о забрани уласка у БиХ од раније се не примјењује на дипломатско-конзуларно особље акредитовано (резидентно) у Босни и Херцеговини, уз напомену да су се обавезни придржавати и поштивати свих упустава и наредаба мјеродавних тијела Босне и Херцеговине.

Приликом уласка на територију Босне и Херцеговине, осим дипломатске исказнице Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине, потребно је посједовати и предочити одговарајући важећи пасош, док је излаз из БиХ дозвољен.

Постоји још низ изузетака на које се не односи забрана уласка у БиХ, а то су здравствени радници који долазе у Босну и Херцеговину ради ангажмана у струци, затим особе које захтијевају хитно медицинско лијечење, прекогранични радници, службе и тимове Цивилне заштите, припадници војних снага држава чланица Сјевероатлантског уговора и осталих држава које учествују у Партнерству за мир, припадници стожера НАТО-а и ЕУФОР-а у Босни и Херцеговини, странци који имају одобрен стални или привремени боравак у БиХ, возачи и пратиоци у случајевима преноса посмртних остатака, посаде теретних возова и бродова у међународном саобраћају, челници држава и чланови њихових изасланстава чији је долазак и одлазак најављен ГП БиХ дипломатским путем или путем протокола надлежног тијела БиХ.

У БиХ могу ући и странци који су у транзиту ради повратка у земљу уобичајеног боравка, без задржавања на територији БиХ, као и странци који имају посебну дозволу за улазак, боравак или транзит кроз Босну и Херцеговину издану од Савјета министара Босне и Херцеговине.

Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства безбједности БиХ, донијело је и одлуку о допунама Одлуке о прописивању додатних услова за улазак странаца у Босну и Херцеговину, којом се пословним људима омогућава улазак у БиХ, као и породицама умрлих ради присутности на сахрани, уз испуњавање одређених услова.

Странци који у Босну и Херцеговину улазе због пословних обвеза морају посједовати позив правне особе из Босне и Херцеговине која га ангажује у БиХ и потврду о негативном тесту на вирус САРС-КоВ-2, не старију од 48 сати од тренутка уласка.

Што се тиче сахрана, у Босни и Херцеговини могу ући странци, чланови уже породице (брачни партнер, родитељи, дјеца, браћа и сестре) умрле особе ради одласка на сахрану, највише 72 сата од тренутка уласка у БиХ, не рачунајући евентуални период изолације, под условом да посједују доказе о смрти и сродству с умрлом особом, појаснила је Вицан.

​Фене / Инфо Бијељина