УДРУЖЕЊЕ ПОТРОШАЧА ,,ЗВОНО“ БИЈЕЉИНА: СВАКОДНЕВНО СЕ КРШЕ ПРАВА ПОТРОШАЧА :: Semberija INFO ::

 

УДРУЖЕЊЕ ПОТРОШАЧА ,,ЗВОНО“ БИЈЕЉИНА: СВАКОДНЕВНО СЕ КРШЕ ПРАВА ПОТРОШАЧА


Куповина производа и услуга свакодневна је активност коју обављамо без претјераног размишљања, али размишљати је потребно ако желимо да знамо шта треба предузети у случају да смо преварени или да смо незадовољни производом или услугом’’, упозоравају из Удружења потрошача ,,Звоно“.

Удружење потрошача ,,Звоно“ основано је 2004. године и током протеклих 16 година учествовали су у скоро свим пројектима које је Министарство трговине и туризма Републике Српске расписивало и организовало. Кроз те пројекте пуно су радили и на едукацији и информисању потрошача о њиховим правима, а одржавали су радионице и за трговце на којима су их информисали о правима потрошача.
 
-Организовали смо и радионице  у основним и средњим школама, а и на факултетима. Дјеца су велики потрошачи, па смо направили и ,,Буквар за основце“ који их упознаје са њиховим потрошачким поравима“, истиче Јован Василић, који је предсједник Скупштине удружења потрошача ,,Звоно“ од 2012. године.

Како каже, права потрошача се крше у више области, али треба истаћи да су протеклих година учињени знатни помаци када је ријеч о освијештености потрошача о њиховим правима, а и привредни субјекти су постали свјеснији својих обавеза у овој области.

-Грађани нам се обраћају све чешће и могу рећи да се жале на пуно тога. У посљедње вријеме најчешће се жале на услуге од општег економског интереса, односно на обрачуне за струју, воду, телефон, комуналне услуге и на кабловске оператере’’, прецизира Јован Василић.

У настојањима да се заштита потрошача приближи стандардима заштите потрошача Европске уније,  Босна и Херцеговина је 2006. године озаконила права потрошача новом верзијом закона, а у Републици Српској Закон о заштити потрошача усвојен је 2011. Његово доношење је добар корак за пружање свеобухватне и систематске заштите потрошача.

-За потрошача који је слабија страна пословних трансакција изузетно је важно да буде потпуно упознат са својим прописима, као и то да се они налазе на једном мјесту. Међутим, његовим доношењем не завршава се поступак заштите, јер се у том подручју стално догађају промјене. У питању је дугорочан процес који се заснива на праћењу и осавремењавању постојећих рјешења и уређењу подручја која нису уређена“, појашњава Василић, који додаје да је Влада Републике Српске 11. марта 2021. године утврдила Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о заштити потрошача којим се додатно олакшава потрошачу остваривање његових права.

Овим измјенама и допунама, између осталог,  терминолошки се прецизира појам ,,потрошачки уговор“, прописује се обавеза трговца да изврши уговор према потрошачу за испоруку производа или услуге у року од најдуже 30 дана, уколико није другачије уговорено, као и рок за поврат уплаћеног износа након раскида уговора због истека рока.

-На потпунији и јаснији начин се уређује право потрошача на избор начина рјешавања приговора због недостатка на производу, које је већ било уређено, али се сада додатно прецизира рок у којем је трговац дужан да испуни захтјев потрошача у вези са повратом или замјеном производа са недостатком, те рок за поврат уплаћеног износа за производ са недостатком“, истиче Јован Василић.
 
Циљ је задовољан и заштићен потрошач

Удружење потрошача ,,Звоно“ једно је од девет удружења у Републици Српској, а дјелује на подручју Бијељине, Угљевика и Лопара.
,,Звоно“ свакодневно прати потребе и захтјеве потрошача и у складу са њима креира различите акције.

- С циљем координисања рада свих удружења и ради заједничког дјеловања, основали смо Савез удружења за заштиту потрошача на нивоу Републике Српске. Савез износи усаглашене ставове удружења о питањима која се тичу заштите колективних права потрошача у РС, информише потрошаче о њиховим правима путем медија, првенствено о цијенама, квалитету, контроли и безбједности производа и услуга, а успоставља и сарадњу са другим савезима за заштиту права потрошача из региона и Европе“, наводи Василић, нагласивши да и даље постоји још много задатака које заједно треба да рјешавају да би постигли жељени циљ, а то је задовољан и заштићен потрошач.

Како наводи, удружење ,,Звоно“ и удружење ,,Дон“ из Приједора тренутно су  једини у Републици Српској који имају  све оно што је законом поредвиђено.
                 
-Формирани су савјети за заштиту потрошача у свим општинама, при општинским управама. Савјет у Бијељини постоји од 2012. године, имају га и Углевик и Лопаре, а сачињавају га представници удружења потрошача и представници фирми који су даваоци услуга. Ми смо ти који дајемо мишљење прије него приједлог о, рецимо, цијенама услуга, оде на Скупштину. Међутим, има и одлука, а то је најгоре, које се доносе, а да нису разматране ни на Савјету, ни на Скупштини. То су најчешће одлуке о неким таксама на име одржавања система, а које немају оправданост“, указује Василић.                                                                                           

Када је ријеч о услугама, по Закону о заштити потрошача прописано је и да даваоци услуга морају формирати комисије које ће разматрати притужбе потрошача на њихове услуге, а у тим комисијама мора бити и представник удружења потрошача.

-Свака фирма која се бави пружањем услуга дужна је по закону да има Комисију за жалбе потрошача, односно корисника њихових услуга. Затим, сваки потрошач мора имати потписан уговор, јер уговорни однос је на првом мјесту.

и радимо увелико да се тај законски пропис испоштује, јер велики број фирми није имао никакве уговоре. Радило се тако да оне донесу одлуке, испоставе рачун, потрошач плати, а нема уговора“, указује Василић.
         
На подручју града Бијељине све фирме сада имају комисије, а у њиховом саставу је и представник удружења потрошача. Прва фирма која је испоштовала тај законски пропис је ,,Комуналац“, која је формирала комисију прије три године. Како наводи Василић, у ,,Комуналцу“ је већ неко вријеме присутан проблем за ког траже прикладно рјешења.

Наиме, одлука Градске скупштине, по којој сва домаћинства морају да плаћају одвоз смећа, донијета је тако да ,,Комуналац“ наплату смећа врши по метру квадратном, а испоручује га на ,,Еко-деп“ по тони, што се никако не уклапа.                                                                                                                          
 
-Људи су ти који производе смеће, па тако, рецимо, не може једна или двије особе које живе у 100 м2 за смеће плаћати више, него породица са пуно чланова која живи у мање квадрата. Пропуст је уочен и сада се ради на проналажењу новог начина наплате’’, каже Јован Василић.

Када је прије годину дана завладала пандемија корона вируса, Удружењу за заштиту потрошача ,,Звоно“ обраћали су се грађани указујући на кршење њихових права.

-Први проблем који се појавио је око очитавања струје. Нису вршена очитавања, него су рачунали по неким средњим вриједностима, што је испало погрешно, тако да се велики број потрошача директно жалио Електродистрибуцији. Усвојене су жалбе и  рачуни су умањени“, каже Василић.

Семберија инфо